1. Ana Sayfa
  2. Forefront
  3. Microsoft System Center Data Protection Manager ile Agent Nasıl Gönderilir?

Microsoft System Center Data Protection Manager ile Agent Nasıl Gönderilir?


Microsoft’un yedek çözümü için kullanılan programından yedek alacağımız sunucuya bir agent gönderilir. Bu agent sayesinde sunucu üzerinden yedek alabiliriz. Bu makalemle sizlere bu agent’ın nasıl gönderileceğini ve durumunun nasıl kontrol edileceğini anlatacağım.

DPM Konsolunu açıp sağ taraftaki Management kısmına geçiniz ve sağ taraftan “Install” butonuna basınız.


Resim-1

Karşınıza gelen ekranda 2 seçenek göreceksiniz. Install agents kısmında DPM ile client arasında bir firewall olmaması ve erişimin açık olması durumunda tercih edilmesi gereken seçenek, “Attach Client” kısmı ise domainde olmayan, bir firewall arkasında bulunan clientlar için seçilmesi gereken kısımdır.

“Install agents” kısmını seçerek “Next” butonuna basınız.


Resim-2

Sol tarafta domain içinde bulunan Bilgisayarlarınızı göreceksiniz. ister listeden seçip isterseniz adını yazarak “Add” butonuna basınız. Böylece agent göndereceğiniz bilgisayar sağ tarafa geçecektir. Birden fazla bilgisayarı seçebilirsiniz.

Bilgisayarlarınızı seçtikten sonra “Next” butonuna basınız.


Resim-3

Hedefteki bilgisayara erişebilecek yetkili bir kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra “Next” butonuna basınız.


Resim-4

Agent kurulumundan sonra hedefteki bilgisayarı başlatıp başlatmayacağını sonra ekrana size uygun olan seçeneği seçip “Next” butonuna basınız.


Resim-5

En son olarak karşınıza “Summary” ekranı gelecektir ve kaç adet bilgisayara agent göndereceğinizi gösteren ekranı kontrol ettikten sonra “Install” butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.


Resim-6

Kurulum başarılı olduktan sonra “Agents” sayfasında Agent Status kısmında OK yazısını görebilirsiniz.

OK yazısını gördükten sonra o sunucu üzerinden yedeklerinizi alabilirsiniz.


Resim-7

Konu ile ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org adresinden forum sayfamıza sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.msexchange.org/articles_tutorials/exchange-server-2010/management-administration/using-dpm-2010-protect-mail-client-machines-part1.html

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)