1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Microsoft Security Compliance Manager (SCM) 4.0 Kurulumu

Microsoft Security Compliance Manager (SCM) 4.0 Kurulumu

Microsoft (SCM) 4.0 Kurulumu. Bu yazımda uzun zamandır hayatımızda olan fakat çok kullanılmayan bir toolun kurulumu ve Temel seviyede ne işe yaradığından bahsedeceğim. Kurulum tarafı next next finish den ibaret olduğu için kısaca kurulum kısmını anlatıp daha sonra ne işe yaradığından bahsedeceğim.

Kurulum için en son sürüm olan Microsoft Security Compliance Manager 4.0 indiriyoruz. https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=53353

Kurulumu Windows 7,8 ve ya 10 bir makinaya yapabilirsiniz. Kendi yapım için Windows Server 2012 R2 kullandım. İlgili exe yi çalıştırdıktan sonra güncel updateleri alabilmek için Always check for SCM and Baseline updates seçiyoruz.


Resim-1

Installation Folder’ı değiştirmeden devam ediyoruz.


Resim-2

Daha öncesinde SQL Server kurulumu yapmadığım için SQL Express 2008 kurulumu otomatik olarak yapılacak.


Resim-3

Eğer daha önceden kurulan bir SQL Server olsaydı sadece Instance oluşturacaktı.


Resim-4

Yazımın başında bahsettiğim gibi kurulum kısmı sadece Next Next Finish. Gelelim birazcık ürünümüzü anlatmaya

Sol taraftan Baseline’ları kontrol ettiğimizde çok az sekme görüyoruz. İlk yapmamız gereken Baseline’ları Import etmek olacak.

Sol üstte yer alan File tıklıyoruz ve Check for Updates diyoruz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirilen paketleri Import ediyoruz.


Resim-5


Resim-6

Sol alt tarafa dikkat ettiyseniz Baseline sayım arttı.


Resim-7

Örnek olması açısından Domain Controller Security Compliance 1.0 tıklıyorum. Dikkat ettiyseniz bu bölümde yapılandırabileceğim 397 ayar mevcut. İncelediğimizde ilgili ayarların varsayılanda Enabled/Disabled vb gibi durumlarını gösteriyor. Hemen yanındaki alanda ise Microsoft’ un tavsiyesini görüyoruz. Aynı zamanda Severity kısmı özellikle güvenlik tarafında Hardening yapmak isteyenler için yol gösterici olabilir.


Resim-8

Diğer bir Baseline’a tıkladığımızda da buna benzer tavsiyeleri görüyoruz. Hoşuma giden taraflarından biriside yukarıda belirttiğim Severity kısmı. Günün sonunda çok fazla Policy seti var ve hangileri bizim için önemli dediğimizde bildiklerimiz bir elin parmaklarını geçmeyecektir.

En çok hoşuma giden ise seç beğen al gibi bir mantığı olması. İlgili Policy seçiyoruz Export sekmesinden GPO Backup(Folder) diyoruz ve Active Directory üzerinde nereye Assign etmek istiyorsak ilgili OU’ya Import ediyoruz. Baktığımızda Yüzlerce Policy arasında ne nerde kargaşasından da kurtulmuş oluyoruz. Standalone çalışan Server’larınız var ise Local Policy olarak Import edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : , , , , , Microsoft , , Security Compliance Manager, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap