Microsoft Intune ile Paylaşılan Ağ Yazıcılarının Dağıtılması
  1. Ana Sayfa
  2. EMS

Microsoft Intune ile Paylaşılan Ağ Yazıcılarının Dağıtılması

1

Bu yazımda sizlere Microsoft Intune ortamlarında çalışan kullanıcılarınızın cihazlarına nasıl yazıcı ekleyeceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Intune ortamlarında yazıcı eklemek basit ve zahmetsiz bir süreçtir.

Yazıcı ekleme işlemi dosya sunucusunda paylaşılan bir yazıcının kullanıcıya eklenmesi şeklinde olabileceği gibi, kullanıcının kişisel olarak sadece cihazında kullacağı bir senaryoda olabilir. Bu yazı dosya sunucusu üzerinde paylaşılan bir yazıcının Intune politikası kullanılarak kulllanıcıya atanmasını içermektedir.

Microsoft Endpoint Manager Admin Center ekranında sırasıyla Devices daha sonra Configuration Profiles seçeneği tıklanır. Devices | Configuration Profiles ekranında ( + Create Profile) butonuna tıklayalım.

Resim-1

Karşınıza gelen Create a Profile ekranında Platform kısmında Windows 10 and later, Profile bölümünde Device Restrictions seçeneğini seçip Create butonu ile ilgili politikayı oluşturmaya başlayalım.

Resim-2

Device Restrictions ekranında Name bölümünde oluşturduğunuz politikaya bir isim verebilir, Description bölümünde de oluşturduğunuz politika ile ilgili kısa bir tanım bilgisi verebilirsiniz. Name ve Description bilgilerini girdikten sonra Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Resim-3

Configuration Settings ekranında, Printer bölümünde eklemek istediğiniz paylaşılmış yazıcıları ekleyerek Next butonu ile ilerleyebilirsiniz. Bu ekranda birden fazla paylaşılmış yazıcıyı ekleyebilirsiniz. Paylaşılan yazıcılarınız içinde varsayılan yazıcınızı belirleyebilirsiniz. Yeni yazıcı eklenmesi işlemini engelleyebilirsiniz.

Resim-4

Scope Tags ekranında RBAC yapılandırması ile rol bazlı yetkilendirmeler yapabilirsiniz. İlgili Scope Tag işlemini tamamladıktan sonra Next butonu ile ilerleyelim. Assignment bölümünde ilgili politikayı hangi cihaz grubuna atamak istiyorsanız o grubu seçmelisiniz. İlgili grubu seçip, Next butonu ile ilerleyelim. Review + Create ekranında ilgili politika oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz

Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Bilgi Teknoloji sektörünün içerisindeyim. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinde Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. Printer kullanici tarafina nasil ekleniyor, logon sonrasi otomatik mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir