İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Microsoft Hyper-V Server 2012 Kurulumu ve İlk Ayarlar

Microsoft Hyper-V Server 2012 Kurulumu ve İlk Ayarlar


Öncelikle sunucuya ait mevcut sürümü aşağıdaki linkten indirerek DVD üzerine kaydettik ve kuruluma başladık. Mevcut sürüm versiyonu : 6.2.9200. Alternatif kurulumlar olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Biz DVD medyadan kurulumu seçtik.
http://www.Microsoft.com/en-us/Server-cloud/Hyper-V-Server/default.aspx


Resim-1

Hyper-V Server 2012 bootable DVD ile kuruluma başlamadan önce dil seçeneğiyle karşılaşıyoruz. Ayarları değiştirmeden İngilizce seçeneğiyle Next diyerek devam ediyoruz.

Dilerseniz klavye dilini bu kısımda değiştirebilirsiniz. Tarih ve saati daha sonra değiştirebiliriz.


Resim-2

Sunucu kurulum ekranı karşımıza geldi Install Now diyerek kuruluma başlıyoruz.


Resim-3

Microsoft lisans koşullarını kabul ederek devam ediyoruz.


Resim-4

Kurulum tipini seçebileceğimiz ekranda özel kurulumu seçerek (custom) devam ediyoruz.


Resim-5

Fiziksel makinemiz üzerindeki disk karşımıza geldi. Tüm disk boşluğunu kullanmak istediğimizden Next diyerek kuruluma devam ediyoruz. Diskiniz daha önceden kullanıldıysa bölünmüş disk alanları karşınıza gelebilir. Bunları drive option(advanced) seçeneğini kullanarak silip tek disk alanı olarak yeniden ayarlayabilirsiniz.


Resim-6

Dosyalarımız kopyalanmaya başladı, tüm dosyaların aktarımı tamamlandıktan sonra işlem bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla devam edecek.


Resim-7

Hyper-V Server 2012 kurulum işlemi bittikten sonra ilk defa yeniden başladığında giriş yapmadan önce Administrator parolasının değiştirilmesini ister. Ok. Seçeneğiyle devam ediyoruz.


Resim-8


Resim-9


Resim-10

2 kez parolamızı girdikten sonra ok tuşuna basarak işlemi tamamlıyoruz. Aşağıda sorunsuz bir işlem sonrası parolamızın değiştiğine dair sonucu görüyoruz. Ok seçeneğiyle işlemi bitiriyoruz.

Hyper-V Server 2012 kurulumu tamamlandı ve karşımıza ayarlarımızı yapabileceğimiz Hyper-V sunucusu konfigürasyon ekranı geldi.


Resim-11

Yukarıdaki ekranda default olarak 7.seçenek Remote Desktop Disable gelmektedir. Sunucu üzerindeki ekran görüntülerini uzak bir notebook üzerinden devam etmek için bu işlemi yapmıştım. Bu noktadan sonra Hyper-V Server 2012 de ilk ayarları gerçekleştireceğiz.

Remote Desktop : İlk kurulum sonrası Hyper-V Server 2012 sunucumuza başka bir bilgisayardan uzak masa üstü kullanarak işlemlerimizi yapacağımızdan (en azından benim seçimim böyle sunucum balkonda dar bir alanda çalışıyor J ) bu ayarı enable yapıyoruz.


Resim-12

7.seçeneği seçtikten sonra (E)nable or (D)isable Remote Desktop? (Blank=Cancel) E

Karşımıza gelen E ya da D seçeneğiyle istediğimiz durumu seçiyoruz. Enable seçtiğimizde karşımıza uzak masa üstü güvenlik seviyemizi belirtmemiz gereken bir seçenek daha geliyor.

1. Seçenek network seviyesinde bir kimlik doğrulama işlemini kullanarak bağlantı sağlayabileceğimizi seçenek
ya da daha az güvenli olan.

2. Seçenek ile remote desktop sürümünün her hangi bir versiyonuyla bağlanabileceğimiz diğer seçenek.

Biz 2. seçenek ile devam ediyoruz. Karşımıza işlemin sonucuyla ilgili bir pencere geldi. Akabinde bilgisayar restart isteyecektir. Biz bu işlemi daha önceden yaptığımız için restart gerektirmedi.

Network Settings : Sunucumuza ait network kartlarının bulunduğu ve ayarlarının yapıldı alandır. Bizim sunucumuzda tek ethernet kartı olduğundan Index# id’si 11 olan ip adresi ortamdaki DHCP’den alınmış 192.168.2.5 numaralı bir Realtek PCIe gigabit Ethernet kartı görülmektedir. Bu kart ile işlem yapacağımızdan Select network adapter Index# kısmına 11 girerek diğer seçeneklere geçiyoruz.


Resim-13

Bu kısımda 4 seçenek mevcut olup;

Set network Adapder Adress : Ethernet kartımızın ip adresini değiştirdiğimiz kısımdır.


Resim-14

Statik seçeneğiyle 192.168.2.100 adresimizi girdik, default subnet seçtik ve internet bağlantı çıkışımız için gateway adresimizi girdik. Akabinde sunucu ip adresi değiştiğinden bağlantımız kesildi.


Resim-15

Bağlandığınızda ayarlarımızın değiştiğini gördük.

Şimdi sıra Ethernet kartımıza ait DNS sunucu ayarlarımızı yapmaya.

Set DNS Servers : Bu kısımda 2 adet DNS sunucu adresi girebiliriz. Öncelikle olarak ortamda local DNS sunucumuz varsa ve bu sunucumuzu bir Domain Controller’a bağlayacaksak mevcut DNS adresini girmemiz gerekecek. Alternatif olarak ise varsa yine ortamdaki başka bir 2.DNS sunucuyu ya da bir internet üzerinde konuşlanmış bir DNS sunucusunu girebiliriz. Biz 1.DNS sunucusu olarak : 192.168.2.1 ve 2.Dns sunucusu olarak Google.com ait 8.8.8.8 adresini giriyoruz.


Resim-16

Clear DNS Server Settings : Bu seçenek ile az önce girdiğimiz yada mevcut DNS bilgilerini sıfırlayabiliriz.

Ethernet kartımıza verdiğimiz ip adresi ve tanımladığımız DNS sunucularımızın sağlıklı çalışıp çalışmadığını görmek açısında local ağ üzerinde bir ip adresimize ping atıp yanıtını gözlemleyebiliriz ya da aynı işlemi 2.dns sunucu sorgumuzu test etmek amacıyla bir web sitesi adresine ping atıp sonucu gözlemleyebiliriz. Biz www.google.com ping atmayı deniyoruz. Tabi bu işlemi Hyper-V Configürasyon ekranımızda değil komut satırı
ortamında yapıyoruz.

www.google.com
adresine attığımız cevap aldığımız ping sonuçlarını görmekteyiz.

Resim-17

Date and Time : Bu kısmı kullanarak bulunduğumuz saat dilimini seçebilir, günün tarih ve saatini değiştirebilir ve sunucumuzun bağlı bulunduğu internet zaman ayarını seçebiliriz.


Resim-18

Farkına vardıysanız Hyper-V Server 2012 konfigürasyon ekranındaki sıra yerine işlem ehemmiyetine göre belirlediğimiz farklı bir sırayla işlemleri gerçekleştiriyoruz. Ethernet kartımızın ip ve DNS güncellemesi sonrası sistem saat ve zaman dilimini seçtik akabinde bu bilgiler ile sağlıklı bir sistem güncellemesi mümkün olacaktır. Ve tabi ki gerekliyse domain üyeliğinde sorun çıkmaması bu bilgilerin öncelikle değiştirilmesiyle önem kazanmaktadır.

Computer name: Bilgisayar ismini değiştirdiğimiz yerdir. Biz ismini “Hyper-V2012″ olarak değiştiriyoruz. Akabinde sistemin yeniden başlatılması gerektiğini söyleyen uyarıya Yes diyerek sistemi yeniden başlatıyoruz.


Resim-19

Windows Update Settings : Bu seçenek ilk kurulumunda manuel olarak gelmektedir. Dilerseniz A seçeneğiyle Automatic olarak güncelleme işlemlerini yaptırabilirsiniz. Biz M seçeneğinde kalmayı tercih ediyoruz. Herhangi bir güncelleme sonrası bilgisayarın restart etmesini istemiyoruz.


Resim-20

Download and Install Updates : 5. seçenek ile manuel olarak seçtiğimiz güncelleme işlemini bu seçenek ile istediğimiz bir zaman diliminde kontrollü bir şekilde yapıyoruz.
Yeni kurulum sonrası birkaç kez bu işlemi tekrarlamanızı şiddetle öneriyorum.

Seçim sonrası Hyper-V Server 2012 ye ait tüm güncellemeler mi yoksa önerilen güncellemeleri mi yapmak istiyorsunuz sorusuna bir önerilen seçeneğiyle devam ediyoruz ve akabinde 25 güncelleme geliyor.


Resim-21

Ekrana gelen 25 güncelleme ile birlikte bu güncellemelerin hepsini All updates ile yükleyebilir, isterseniz No ile iptal
edebilir ya da Select a single update ile bir tek güncellemeyi uygulayabilirsiniz. Biz All updates ile güncellemeleri yüklüyoruz.

Not : Hyper-V Server 2012’nin önemli avantajlarından biri fazla güncelleme içermemesi dolayısıyla bu işlemin uzun zaman almamasıdır.
(8 Mbit adsl hattı üzerinde tüm güncellemeler 45dk. sürdü)

Güncelleme işleminin bittiğini belirten restart zorunluluğunu gösteren ekran geldi ve Yes diyerek makinemizi yeniden başlattık. Bu işlemi tekrar yaparak olası güncellemeleri tekrar kontrol ediyoruz.

Tüm güncellemeleri yaptıktan sonra temel anlamda sunucu ilk ayarlarını başarıyla tamamlamış olduk.


Resim-22

Domain / Workgroup : İlk seçeneğimiz ile de Domain üyeliğini de yaparak Hyper-V Server 2012 sunucumuzun yönetim ve işletim kolaylığını kontrol altına alabiliriz.


Resim-23

Domain üyeliği sorunsuz gerçekleşti bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekiyor.


Resim-24

Şimdi bir Client üzerinden Hyper-V sunucumuza bağlanabiliriz. Bu nokta da default olarak enable gelen 4.) Configure Remote Management : seçeneği değer kazanır.

Bu makalemizde Hyper-V Server 2012 kurulumuna ve ilk ayarlarına değindik. İlk defa sanallaştırma ile tanışacak kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir makale olduğunu ümit ediyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ali Biricik, 1971 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi 1994 yılı bilgisayar programı mezunudur. Çalışma hayatına İstanbul Şişli’de staj yaptığı firmada başlamış olup yaklaşık 20 yıldır sektörün içindedir. 2000 yılında MCSE unvanını almıştır. 15 yıldır özel bir eğitim kurumunun bilgi işlem sorumlusu olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hocam eline sağlık, güzel bir anlatım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir