1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure’a Genel Bakış – Nedir? Ne Değildir?

Microsoft Azure’a Genel Bakış – Nedir? Ne Değildir?


Azure Platformu çok çeşitli bilişim hizmetlerinin bir araya geldiği genel bulut ( Public Cloud) hizmetidir. Microsoft Online Services hizmetinin lansmanından sonra gelen bulut bilgi işlemi içine alınan Microsoft’un ilk adımıdır. Kısaca bir hizmet olarak Microsoft yazılım firmasının altyapısıdır.

Azure Services Platform Microsoft veri merkezlerinde barındırılacak ve çalıştırılacak uygulamalara imkân tanıyan buluttaki bir uygulama platformudur. Uygulamalar için bir çalıştırma olarak hizmet veren Microsoft Azure adlı bir bulut işletim sistemini sağlar ve uygulamalarının geliştirilmesine, yönetilmesine ve sunucularda barındırılmasına imkân veren bir dizi hizmeti sağlar. Bütün Azure Hizmetleri ve uygulamaları Microsoft Azure’a ek olarak onları çalıştırmak amacıyla kullanılarak inşa edilmiştir.

Microsoft Azure’un üç tane çekirdek bileşeni vardır: Compute, Storage ve Fabric. Storage; büyük ölçekli ihtiyaçlar için ölçülebilir depolama (Blobs, Tables,Queue, Drives) sağlamak üzerinde odaklanırken; Compute bileşeni; Web Role ve Worker Role ile birlikte hesaplama ortamı sağlar.

Microsoft Azure hosting ortamına Fabric Controller denilmektedir. Üstelik pek çok uygulamanın ihtiyaç duyduğu diğer hizmetleri de sağlar.

Son birkaç yıl içerisinde genel bulut (Public Cloud) kullanımında hem dünya genelinde hem de ülkemizde hatırı sayılır bir şekilde artış gerçekleşti. Bulut kullanımı ilk olarak küçük ve orta ölçekli firmalarda yoğun bir şekilde gözükse de son dönemde kamu kurumları ve Enterprise ölçekte olan firmalarda Bulut bilişimin servislerini kullanmaya başlamışlardır. Peki, tüm ölçeklerdeki firmaların Bulut Bilişime yönelmelerindeki ana faktörler nelerdir? Aslında bu faktörleri Hız (Speed) , Ölçeklenebilme (Scale) ve Ücretlendirme (Economics) olarak söyleyebiliriz.


Resim-1

Hız (Speed)

Bulut ortamındaki güçlü altyapıya sahip sunucuları kullanarak günler veya haftalar sürecek işlemlerin süresi dakikalara indirgenmiştir.

Ölçeklendirme (Scale)

Bulut bilişim size bilgi işlem kaynaklarını neredeyse sonsuz bir set halinde vermektedir. Uygulamalarınızı dilediğiniz zamanda ihtiyaca göre global bir şekilde ölçeklendirebilirsiniz. Buda ihtiyacınız anında elle ya da otomatik olarak uygulamalarınız kullandığı kaynakları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz anlamına gelmektedir. Böylece kapasite konusunda endişelenmenize gerek kalmadan ve fazla donanım tedarikine gerek duymadan yeterli kaynakları kullanabilirsiniz.

Ücretlendirme (Economics)

Bulut bilişimde ücretlendirme konusunda kullandığınız kadar ödeme mantığı bulunmaktadır. Böylece CapEX (Donanım maliyetlerine) ve OpEX ( Operasyonel maliyetlere) için olan harcama giderlerini minimize etmiş olursunuz.

Bulut Bilişim’deki kullandığın kadar öde mantığını aşağıdaki grafikler ile daha da detaylandıralım.


Resim-2

Açık ve Kapalı örneğinde Bulut Bilişim üzerinde bulunan kaynaklarınızı belirli dönemlerde kullanırken belirli dönemlerde kullanmadığınızı varsayalım. Böyle bir durumda olan dönemlerde ödeme yapacaksınız, aktif olmayan dönemlerde ödeme yapmayacaksınız. Bu kaynakları bulut bilişim üzerinden değilde, yatırım maliyetine katlanarak kullanmaya kalktığınızda aktif olmayan döneminde maliyetlerine katlanmak zorunda kalırsınız.


Resim-3

Hızlı Büyüyen örneğinde kaynaklarınızın planlanamayan bir şekilde arttığını var sayalım. Örneğin internet üzerinde yayın yapan bir web sayfanız var ve sayfanızın hitleri günden güne hızlı bir şekilde artıyor. Yatırım maliyetlerine kendiniz yapmak istediğiniz de uzun dönemli bir öngörü yapıp yüksek maliyetlere katlanmanız gerekecek. Oysa bulut bilişim kullanırsanız kullandığınız kadar ödeyerek ve kaynaklarınızın otomatik olarak ölçeklendirerek büyük tasarruflar elde edebilirsiniz.


Resim-4

Öngörülemeyen büyüme örneğinde kaynaklarınızın planlanamayan bir şekilde ve zamanda arttığını var sayalım. Örneğin internet üzerinden satış yapan bir web sayfanız var ve kampanya dönemlerinde siteniz yüksek hitler alıyor. Yatırım maliyetlerine kendiniz yapmak istediğiniz de hit sayısının yüksek olduğu dönemi baz almalı ve buna göre bir altyapı maliyeti yapmalısınız. Bu yaptığınız yüksek maliyet diğer dönemlerde atıl kalacaktır. Oysa bulut bilişim kullanırsanız kullandığınız kadar ödeyerek ve kaynaklarınızın otomatik olarak ölçeklendirerek büyük tasarruflar elde edebilirsiniz.


Resim-5

Öngörülebilir büyüme örneğinde kaynaklarınızın belirli dönemlerde yüksek performanslara ihtiyaç duyduğunu var sayalım. Örneğin internet üzerinden satış yapan bir web sayfanız var ve yaz dönemlerinde yüksek hit alırken kış dönemlerinde daha düşük hitler alıyorsunuz. Yatırım maliyetlerine kendiniz yapmak istediğiniz de yatırımınızı yaz dönemine göre planlamanız gerekmektedir. Bu durumda da yatırım kış dönemi için atıl kalacaktır. Oysa bulut bilişim kullanırsanız kullandığınız kadar ödeyerek ve kaynaklarınızın otomatik olarak ölçeklendirerek büyük tasarruflar elde edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.microsoft.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap