1. Ana Sayfa
  2. Video

Video – MED-V Server Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 1


0

MDOP 2009 içerisindeki altı üründen bir tanesi olan Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V) ile işletim sistemi sanallaştırması yaparak güvenlik ya da uygulama deployment’ı anlamında kurumunuza kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Örneğin fiziksel PC’lerinizde kurum içi uygulama barındırmayıp tüm kurum içi uygulamalarınızı sanallaştırıdığınız işletim sistemlerinden kullandırabilirsiniz. Akıllara VDI çözümü (Virtual Desktop Infrastructure) gelebilir, evet aslında MED-V yazılımı Local VDI çözümü olarakta düşünülebilir. Yaratılan işletim sistemi imajlarının fiziksel PC’lere kullandırılması durumu olarak düşünebilirsiniz. Bu ve diğer iki makalede bulabileceğiniz Video serisi ile MED-V kurulum, konfigürasyon, Imaj yaratılması ve dağıtılması, yazılım dağıtılması gibi neredeyse gerçekleştirilebilecek her türlü konuya değiniyor olacağız.

Bu 3 parçalık makale serisinde kullanılan network yapısı aşağıdaki gibidir:

MED-V
Resim-1

İlk video’da Server kurulumu ve diğer işlemler gerçekleştirilecektir, video’yu izlemek için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz