1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. MDOP UE-V (MDOP User Experience Virtualization) Hakkında: Mimari ve Temel Kurulum Adımları – Bölüm 2

MDOP UE-V (MDOP User Experience Virtualization) Hakkında: Mimari ve Temel Kurulum Adımları – Bölüm 2


Önceki makalemde User Experience Virtualization altyapısında kullanılan mimariden bahsetmiş ve UE-V ortamının konfigürasyonunu Ajan yüklenmesi, paylaşılan klasör oluşturulması ve GPO konfigürasyonu şeklinde üç ana bölüme ayırmıştım. Bu üç ana bölümden ajan yüklemesi ve paylaşılan klasör oluşturma işlemlerine değinmiştik.

GPO konfigürasyonu ile ilerlemeden önce kısaca mimariyi hatırlayacak olursak; GPO aracılığıyla yapılan konfigürasyon istemciler üzerindeki Ajanlara iletilmektedir. (1). Ajanlar yapılan konfigürasyona göre Windows ve diğer uygulamalara özel ayarları toplamakta (2) ve bu ayarları binary dosyalar olarak GPO’da belirtilen bir paylaşılan klasöre aktarmaktadır. (3) Kullanıcı başka bir bilgisayardan oturum açtığında veya tetikleyici bir işlem gerçekleştirdiğinde ise (4) o bilgisayardaki ajan, ayarların merkezi depolandığı paylaşılan klasör ile senkronize olmakta (5) ve paylaşılan klasörde yer alan ayarları kendi üzerine uygulamaktadır. (6)


Resim-1

Bu makalede ise dağıtılmış UE-V ajanlarının konfigüre edilmesini sağlayacak Group Policy bileşenlerinden ve bu bileşenlerin konfigürasyonu üzerinde duracağız. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Administrative Templates adı verilen bu GPO bileşenleri DVD’si içerisinde yer almıyor. Bu bileşenlerin ayrıca internetten indirilmesi gerekmektedir. Administrative Templatelerini indirip .msi dosyasını çalıştırdıktan sonra ortaya çıkacak olan dosyalar Policystore içerisine kopyalanmalıdır. Ancak bundan sonra bileşenleri GPO ile konfigüre edilebilir olacaktır. Bu paket içerisinde yalnızca UE-V ye ait GPO’lar değil aynı zamanda App-V için kullanılacak Group Policyler de yer almaktadır.


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5


Resim-6


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap