2

Microsoft’un özellikle masaüstü yönetimini daha kolaylaştırmak için sunduğu bir takım yazılım ve servisleri barındıran paketin adıdır. Örneğin, 5000 kullanıcısı olan bir firmanın kullandığı bazı yazılımların istemci bilgisayarlarına deploy edilmesi içeriğinde bir proje sizi bekliyor. 5000 istemciye yazılım dağıtımı, peki ama nasıl! Başka bir örnek verelim, istemci bilgisayarlarınıza uzaktan müdahalelerde bulunarak sorunları gidermek istiyorsunuz, yerinizden kalkmadan bu tarzda birtakım işlerinizi halletmek sanırım size ve ekibinize oldukça zaman kazandıracaktır. Peki nedir MDOP ile gelen araçlar ve servisler?

MDOP içerisinde ki araçlar ve servisler zamanla değişebilirler, yani desktop yönetimi için ileride gelecek tüm araçlar bu paket içerisine eklenecek, varolan bazıları çıkartılacak veya farklı ürün aileleri altına kaydırılacak diyebilirim.

Ürün isimlerini aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • SoftGrid Application Virtualization
 • Asset Inventory Service
 • Diagnostics and Recovery Toolset
 • Advanced Group Policy Management
 • System Center Desktop Error Monitoring


Şekil-1

Ürüne sahip olabilmek için Microsoft ile Software Assurance (SA) anlaşmanızın olması gerekiyor ve bu anlaşma ile Windows Vista Enterprise Edition alma hakkınız bulunuyor. Windows Vista Enterprise ürünü ile birlikte MDOP ürününü kendi yapınızda kullandığınızda hem güvenlik seviyenizde artış sağlarken hem de daha esnek ve kolay yönetilebilir bir platforma ulaşabilirsiniz. Tabi ki MDOP ve Vista ürünlerinin birlikte kullanılmaları, MDOP içerisindeki tüm araçların beraber kullanılmaları işlerinizi kolaylaştırmak için şart değil, örneğin varolan yapınıza kolayca MDOP içerisindeki sadece bir aracı entegre edip yolunuza devam edebilirsiniz.


Şekil-2

Artık MDOP içerisindeki araçları ve servisleri sırası ile inceleyelim.

1. SoftGrid Application Virtualization

MDOP içerisindeki, şu anda en çok ilgi gören hatta birçok firmanın çok uzun soluklu olmayan testler sonrasında yapılarına entegre ettikleri, entegre etmek için yarıştıkları  uygulama sanallaştırma yazılımı. Evet, uygulama sanallaştırma yazılımı, yani firmanızda kullandığınız tüm uygulamaları sanallaştırabileceğiniz bir yazılım. Sanallaştırma tarafında yeni bir adım olarak kabul edebileceğimiz SoftGrid Application Virtualization ile artık istemci bilgisayarlarınıza uygulamaları dağıtmak birkaç dakika diyebilirim. Yapmanız gereken ise uygulamanızı öncelikle sanallaştırmanız ve sonrasında Active Directory üzerinden kullanıcılara dağıtmak. Çok basit, çok kullanışlı ve sektörde hızla yayılmaya başlayan bir araç.

2. Asset Inventory Service

Yapınızdaki yazılımlarınız için bir envanter çıkartmayı düşündüğünüzde kullanabileceğiniz bir servis. Kendi bünyenizde herhangi bir sunucu kurmanıza gerek bırakmadan, istemcilerinizdeki tüm yazılım envanter bilgisine size atanmış olan web sayfası aracılığı ile ulaşabileceğiniz bir servistir.

3. Diagnostics and Recovery Toolset

İstemcilerinizde ortaya çıkacak sorunların giderilmesi için kullanabileceğiniz birçok aracı bünyesinde barındıran bir araç. Ortaya çıkabilecek sorunları Crash Analyzer, Disk Commander, File Restore, Registry Editor, Hotfix Uninstall gibi araçları barındıran ERD Commander Boot Media Wizard ile bootable bir CD oluşturup kullanabilirsiniz.


Şekil-3

4. Advanced Group Policy Management

IT ekibi içerisinde Group Policy seviyesinde belirli bir yetki ataması gerçekleştirmek aracı. Örneğin işe yeni başlayan ekip çalışanınızın tüm group policy detaylarını görebilmesini ama kesinlikle değişiklik yapamamasını, ikinci bir çalışanınızın ise tüm group policy detaylarını görebilmesini ve gerekli değişiklikleri gerçekleştirmesini fakat bu yapılan değişikliklerin etkinleşmesi için sizin onayınızın alınmasını istiyor olabilirsiniz. Bu ve benzer işlemler için Advanced Group Policy Management aracını kullanabilirsiniz.

5. System Center Desktop Error Monitoring

İstemci sistemlerinizde ortaya çıkmış olan ve arka planda Dr. Watson’ın kayıt ettiği hata raporlarının incelenmesi ve çözüm oluşturulması için kullanabileceğiniz proaktif bir araç.

Bahsettiğim gibi ileriki aylarda, yıllarda MDOP içerisindeki ürünler genişleyebilir veya değişebilir. Özellikle şu anda çok fazla ilgili gören araçları SoftGrid Application Virtualization ve Advanced Group Policy Management olarak sıralayabilirim. Kullanımı ve yönetimi kolaylaştıran, size ve ekibinize zaman kazandıracak araçlar topluluğu MDOP ile sanırım uzun yıllar beraber olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows Desktop Management and Deployment

Yazılım Güvencesi Lisansı

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 13/05/2013

  MDOP yazılımını ücretsiz indirebileceğimiz bir adres var mı en azından 30 günlük deneme sürümü olsa da olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir