1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Web App Nedir? Kullanımı Nasıl Yapılır?

Lync Web App Nedir? Kullanımı Nasıl Yapılır?


Lync Web App, bilgisayarlarımızda çalışan Lync Client yazılımının browser tabanlı ve tabi ki daha kısıtlı bir versiyonudur. Bu browser tabanlı araç ile, bir Lync hesabına sahip değil isek bile, bir Lync toplantısına bize gönderilen Lync toplantı istediğindeki linke tıklayarak katılabiliriz.

Lync Web App için desteklenen platformlara adresinden ulaşabilirsiniz.

Şimdi bununla ilgili örnek bir uygulama yapalım. Nihat kullanıcısı olarak yeni bir Lync toplantı isteğini backup kullanıcısına gönderelim.

Backup kullanıcımız olarak,

1) Kendi outlook programı veya browser yoluyla mail hesabımıza erişelim.

2) Nihat kullanıcısı tarafından gönderilen Lync Toplantısına Katıl linkine tıklayalım.


Resim-1

3) Toplantı da Gözükecek Adımızı yazalım ve Toplantıya Katıl (Join the meeting) linkine tıklayalım.


Resim-2

4) Ekran, Görüntü ve Ses paylaşımı için yüklememiz gereken bir eklenti olduğu bilgisi veriliyor. Eklentinin yüklenmesi işlemini gerçekleştirelim. Bunun için Download File butonuna basalım.


Resim-3

5) Tekrar Toplantı da Gözükecek adını girmemizi isteyecektir. Adımızı tekrar girdikten sonra Join the meeting butonuna bastığımız da Eklentiyi çalıştır (Run) ya da kayıt ettikten sonra (Save),eklentiyi çalıştırmamız gerekmektedir. Gelen güvenlik uyarısını Run ile cevaplayalım.


Resim-4

6) Microsoft Lync Web App Plug-in’e izin verip vermediğimizi soran soruya Allow ile cevap verelim.


Resim-5

7) Join meeting audio ekranında Using my Computer seçimini yaptıktan sonra Join butonuna basalım.


Resim-6

8) Windows Security Alert ekranında Allow Access butonuna basarak Firewall üzerinde gerekli izinlerin verilmesini sağlayalım.


Resim-7

9) Toplantımız başarı ile başlayacaktır.

Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Yorum Yap