1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Online Dış Dünyaya Nasıl Açılır – External Konfigurasyon

Lync Online Dış Dünyaya Nasıl Açılır – External Konfigurasyon

Office 365 veya sadece Lync online hizmetlerinizde Lync hizmetinizi dış kullanıcılarla iletişime açılması mümkündür.

Burada dış kullanıcılardan kastımız, Federasyon yaptığınız farklı bir firma veya Public hizmetler (MSN, Yahoo, AOL) olabilir.

Böylelikle kullanıcılarımız tek bir arabirim veya Client üzerinden tüm firma ve halka açık sistemlerden gelen Kontakt kişileri ile rahat bir şekilde konuşabilirler.

Şimdi bu ayarların Lync Online da nasıl yapıldığına bakalım.

Ben Lync online için Office 365 kullanıyorum. Sizde Office 365 den ücretli veya deneme sürümü bir hesab www.office365.com adresinden alabilirsiniz. Office 365 den nasıl hesap alıncacağı veya ayarlarımızın nasıl yapılacağı ile ilgili yazıdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

http://onuryuksektepeli.com/2012/01/28/office-365-e-giris-part-1/

Lync Online ın dışarıyla iletişimi geçmesi için öncelikle  Office 365 sisteminize login olmak için Microsoft portaline gidiyoruz.


Resim-1

Admin kullanıcımızın kullanıcı adı ve şifresini girip login oluyoruz.


Resim-2

Karşımıza Office 365 in yönetim paneli geliyor.


Resim-3

Yukarıdaki ekran Office 365 E Plan nın yönetim sayfasıdır. Bu sayfada Lync yönetim kısmından “Manage” linkini tıklıyoruz.


Resim-4

Yukarıdaki ekran Lync Online Yönetim ekranıdır. Tüm Lync yönetim işlerinizi buradan yapabilirsiniz. Dış iletişimlerin yönetilmesi için üstedeki Menü Linklerinden “External Communication” Linkine tıklıyoruz.


Resim-5

Yukarıda gördüğünüz üzere bu menüde iki alan bulunmaktadır. Bunlardan ilki Federasyon yaptığımız diğer organizasyonlarla olan iletişimimizi ayarlayan “Other Organizations that use Lync” kısmıdır.

Bu alandaki ayarı başlığın altında görebilirsiniz. Şu anda Federe sitemler için Lync iletişimi kapalıdır.

Bu özelliği aktif etmek için “Disabled” ın yanındaki “Edit” tuşuna tıklıyoruz.


Resim-6

Burada karşımıza 3 seçenekli bir lightbox açılıyor. Varsayılan olarak Federasyon u kapatan en son seçenek seçilidir.

En üsteki seçenek dış sistemlerle iletişimi sizin blokladığınız domainler hariç her yere açar.

İkinci seçenek ise dış sistemlerle olan iletişimi sadece sizin izin verdiğiniz sistemlere açar, sizin listenize yazmadığınız geriye kalan tüm domainleri için Lync dış iletişim kapalıdır.

Ben kendi hesabımda ilk seçeneği yapılandıracağım.


Resim-7


Resim-8

Gördüğünüz üzere sizin blokladığınız sistemler hariç  tüm domainlere dış iletişim açıldı. Seçtiğimiz ayar koyu siyah karakterlerle ekranda yazılıyor.

Burada siz istediğiniz domaini Lync dış konuşmalar için açabilirsiniz.

Bunun için To block a domain, first “Add a domain” kısmındaki linke tıklamanız gerekiyor.


Resim-9

Eklemek istediğiniz domain ismini buraya ekliyorsunuz ve OK tuşuna basıyorsunuz. Ben örnek olarak xyz.com diye bir domain ekledim.


Resim-10

Evet blokladığımız domaini listede görüyoruz.  Kullanıcılarımız artık xyz.com domainindeki kullanıcılarla iletişim halinde olamazlar.

Lync Online da Federasyon yaptığınız domainler hariç kullanıcılarınızın Halka açık sistemlerlede görüşmelerini sağlayabilirsiniz. Bu özelliği aktif ettiğinizde kullanıcılarınız Lync listelerine MSN, Yahoo gibi sistemlerden kullanıcıları ekleyebilirler.


Resim-11

Bunun için yukarıdaki ekranda Public IM Connectivity mode ayarını Enable yapmanız gerekir.

Enable tuşuna tıklıyoruz.


Resim-12

Karşımıza bu özelliği açacağını uyaran bir lightbox açılıyor. Burada “Yes” tuşunu tıklayıp devam ediyoruz.


Resim-13

Evet artık Lync Online sistemimiz hem block listemiz haricindeki diğer domainler hemde Public Servisler için iletişime açık.

Kullanıcılarımız beraber çalıştıkları ve halka açık sitemlerden gelen tüm kullanıcılarla tek bir client üzerinden konuşabilirsiniz.

Unified Messaging ile daha kolay merkezi iletişim.

Herkese iyi çalışmalar;

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap