İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Open Source
  3. Let’s Encrypt Kullanarak Web Siteleriniz İçin Ücretsiz SSL Sertifikası Oluşturun

Let’s Encrypt Kullanarak Web Siteleriniz İçin Ücretsiz SSL Sertifikası Oluşturun

122418_2024_LetsEncrypt2.png

Son zamanlarda kullanıcılarımız için almamız gereken güvenlik önlemleri artıyor. Örneğin, kullanıcılarımız şirketin web sayfasına erişeceklerinde, herhangi bir yere parolalarını vs. gireceklerinde; bunun şifreli ve güvenli bir şekilde taşınması gerekiyor. Ayrıca, Google’ın Chrome tarayıcısı üzerinde ve Mozilla’nın Firefox tarayıcısı üzerinde yaptığı geliştirmeler sonunda; kısa bir zaman sonra SSL ile şifrelenmemiş tüm web sayfaları güvenli değil olarak işaretlenecek. Bu da kullanıcılarımızın kafasında soru işaretleri oluşturacaktır. Bunun için sayfalarımıza SSL sertifikasını eklememiz gerekecek. Bu yazımızda da, açık kaynaklı sertifikasyon sistemi olan Let’s Encrypt’in ne olduğundan ve ne şekilde çalışacağından bahsedeceğiz.

Web sitelerimiz üzerinde kullanabileceğimiz üç çeşit SSL sertifikası tipi var. Bunlar DV (Domain Validation), OV (Organization Validation) ve EV (Extended Validation) sertifikalar. Let’s Encrypt adlı açık kaynak araç sayesinde sayfalarımıza DV sertifikalar basabiliyoruz. Ve hepsinden ötesi, tüm bu işlemleri ücretsiz ve otomatik bir şekilde yapabiliyoruz.

Let’s Encrypt 2018 Ağustos ayından itibaren hepimizin bildiği Verisign, COMODO gibi SSL sertifikası basabilen şirketler gibi tüm tarayıcılar tarafından tanınıyor. Yani Let’s Encrypt kullanarak sertifika bastığımız sayfalara kullanıcılar hangi tarayıcıdan girerlerse girsinler herhangi bir hata mesajı almıyorlar.

Let’s Encrypt Nasıl Çalışır?

Let’s Encrypt sertifika basma işlemlerini yaparken ACME protokolünü kullanıyor. ACME protokolünün agent’I sayesinde, sertifika basma ve yenileme işlemlerinizi otomatize edebiliyor. İlk olarak Let’s Encrypt ile sertifika basabilmek için domaininizi doğrulamanız gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz iki yöntem var:

  • DNS kaydıyla domainin sahibi olduğunuzu doğrulamak
  • HTTP üzerinden domainin sahibi olduğunuzu doğrulamak.

Let’s Encrypt Kullanarak Web Siteleriniz İçin Ücretsiz SSL Sertifikası Oluşturun

Resim-1

Doğrulama işlemlerinizi yaptıktan sonra, Let’s Encrypt’ten sertifika isteğinde bulunuyorsunuz ve sertifikanız tamamen otomatik şekilde oluşturuluyor.

Let’s Encrypt Kullanarak Web Siteleriniz İçin Ücretsiz SSL Sertifikası Oluşturun

Resim-2

Sertifikanın süresi dolduğunda ise, kurmuş olduğunuz agent program tekrar Let’s Encrypt ile iletişime geçerek yeni bir sertifika oluşturuyor veya sertifikanızı yeniliyor.

Let’s Encrypt’in bir diğer güzel yanı da; Subject Alternative Name (SAN) içeren sertifikalar basabilmesi. Örneğin www.example.com ve www2.example.com gibi birden fazla FQDN’e sahip bir web sayfanız var. Certbot agent programına bu adresleri gösterdiğiniz zaman otomatik bir şekilde SAN attribute’una sahip bir sertifika oluşturabiliyor.

CentOS İşletim Sisteminde Kurulu Apache’ye Sertifika Oluşturma İşlemleri

Domain doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra aşağıdaki komutları kullanarak sayfanıza sertifika oluşturabiliyorsunuz.

Certbot EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux) reposunda bulunuyor. Bunu kullanabilmek için ilk önce aşağıdaki komutla EPEL’I aktifleştirmelisiniz.

Daha sonra Certbot’u ve Apache için mod_ssl modülünü yüklemeniz gerekiyor.

Ve aşağıdaki komutla SAN attribute’una sahip sertifikanızı oluşturabilirsiniz.

Sertifikanızı bastığınıza göre, kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu kontrol etmek için https://www.ssllabs.com/ sayfasına erişerek kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Yenileme Ayarlanması

Eğer otomatik yenileme yerine elle yenileme yapmak isterseniz, aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.

Elle yenileme yerine otomatik yenileme yapmak isterseniz de; Linux ortamlarda zamanlanmış görevleri çalıştırabileceğiniz crontab’a yenileme işlemini eklemeniz yeterli. İlk önce aşağıdaki komutla crontab’I açıp,

sonrasında da aşağıdaki şekilde yenileme komutunu girebilirsiniz.

Bu komut, her gece saat 4:00’da yenileme işlemini yapmayı deneyecek ve oluşan logları /var/log/le-renew.log dosyasına çıkartacaktır. Eğer sertifika yenileme işlemi gerçekleşirse Apache de otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://letsencrypt.org

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-secure-apache-with-let-s-encrypt-on-centos-7

TAGs:let’s encerypt apache ssl, let’s encrypt nedir, let’s encrypt ssl, let’s encrypt ssl sertifikası, let’s encrypt , let’s encrypt wordpress, , ,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda yaklaşık 5 senedir Microsoft Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Bunun yanısıra İTÜ Microsoft IT Academy bünyesinde MCSA eğitimleri veriyorum. On-premise ürünler üzerinde deneyim sahibiyim. Çalışma alanlarım; Active Directory, DNS, DHCP, WDS, SQL Server, IIS, Exchange Server, RDS, Hyper-V, Vmware vSphere ve Vmware VDI ortamı. Kendimi Powershell, System Center ürünleri ve Azure/AWS Public Cloud ortamları üzerine geliştirmeyi planlıyorum. Microsoft sertifikalarından MCSE ve MCSA sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    mshowto.org sitesinede bir el atsaydınız iyi olurdu, SSL’i ücretsiz oluşturabiliyoruz madem neden SSL siz olsun.

  2. Windows IIS kullanıyorum o nasıl otomatik olacak?