3

Http Filter, genelde messenger tarzı yazılımları engellemek için kullandığımız, geri kalan hiçbir özelliğini kullanmadığımız ama Publish ettiğimiz tüm sunucular için ekstra güvenlik önlemlerini bize sunan mükemmel filtreleme seçeneği. Peki ama  ne işe yarıyor diyeceksiniz. Örneğin, Webserver Publishing senaryolarında, Http Filter kullanarak internal yapınızı dışardan gelecek saldırılara karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz. Bu makalemde Http Filter ve belkide hiç kullanılmayan ama şiddetle kullanılmasını önereceğim özeliklere değineceğiz.

 

Web Filters kullanarak, HTTP request ve HTTP response’larını tarayabilir ve düzenleyebilir, network trafiğini analiz edebilir, gelen ve giden data’nın şifrelenmesi – sıkıştırılması gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Web Filters içerisindeki Http Filter’ı genellikle birçoğumuz MSN, Yahoo Messenger bloklamak için kullanıyoruz. Fakat bunun dışında publish edilmiş sunucularınıza gelebilecek atakları da engelleme şansına sahipsiniz.

 

1.     Http Filter’ı, Configuration > Add-ins > Web Filters içerisinde bulabilirsiniz. Etkinleşmesi için yapmanız gereken ise sadece kutucuğu işaretlemek olacak.

2.     Http protokolü için izin verdiğiniz bir rule üzerine sağ klikleyerek ulaşacağınız menüde Configure HTTP’yi klikleyelim.

 

GENERAL

 

Şekil-1

 

Request Header:

 

Maximum Headers length (bytes): Http başlığı ve URL içerisinde gelen toplam byte’ın maksimum değeridir. Bu değerin çok fazla artrılılması dışardan gelebilecek buffer overflow ve bazı denial of service saldırılarına davetiye çıkartmak anlamına geliyor. Fakat değeri çok küçültmekte publish ettiğiniz hizmetlerinizin ulaşılamaz hale gelmesine yol açacaktır. Benim önerim minimum değer olarak 10,000 byte’ı referans almanız olacak.

 

Request Payload:

 

Maximum payload length (bytes): Publish ettiğiniz web sitenize dışardan gelebilecek POST istekleri için belirleyeceğiniz maksimum değerdir. Örneğin yayınladığınız web sitenize dışardan resim upload edilmesi anında burda belirlediğiniz değer üzerinden işlem yapılmaya başlanacaktır. Eğer Allow any payload length seçeneği işaretli olarak bırakılırsa POST isteklerinde herhangibir kısıtlama olmayacaktır.

 

URL-Protection:

 

Maximum URL Length (Bytes): İzin verilecek maksimum URL değeridir.

Maximum Query length (Bytes): İzin verilecek maksimum kuyruk değeridir.

 

Web sayfanıza gelecek olan uzun istekler genelde worm lar tarafından yapılan GET isteklerinde görülecektir. Önerim default gelen 10240 değerlerinin bu şekilde bırakılması olacak.

 

Verify normalization

 

Publish ettiğiniz sunucunuza gelecek özel karakter barındıran URL’li istekler için normalizasyon sonrası doğrulama yapılamaz ise isteğin reddedilmesi işini yapar. Örneğin içerisinde (%) karakteri bulunan bir istek geldiğinde http://Sunucum/Emre%20Aydin%20Nerede.htm, bu isteğin http://Sunucum/Emre Aydin Nerede.htm olup olmadığı kontrol edilir. Bu doğrulama geçilemediği takdirde gelen istek kabul edilmez.

 

Block High bit character

 

Double Byte Characters (DBCS) ve Latin1 karakterleri barındıran istekler kabul edilmeyecektir.

 

Executables

 

Microsoft Windows ürünleri içerisinde executable kabul edilen uzantıların (.exe gibi) download edilmesi yada çalıştırılması bu kutucuğun işaretlenmesi ile engellenmiş olacaktır.

 

METHODS

 

Bir örnekle açıklarsak, Block specified methods (allow all others)’ı seçip POST, GET, HEAD istek tiplerinden bir tanesini (POST ekliyorum) Add diyerek listeye ekleyelim. Bu şekilde external bir web sayfası üzerine upload yapılması engellenmiş olacaktır.

 

Şekil-2

 

EXTENSIONS

 

Bir örnekle açıklarsak, Allow only specified extensions seçeneğini seçip istediğimiz uzantıyı Add diyerek eklediğimizde, sadece eklediğimiz uzantının işlem görmesini sağlamış olacağız. Engellemek istediğiniz uzantılar için ise Block specified extensions (allow all other) seçeneğiyle listeye eklediğiniz uzantıları bloklayabilirsiniz.

 

Şekil-3

 

HEADERS

 

Sunucuza gelen istekler ve sunucunuzdan giden cevaplardaki header bilgisinin düzenlenmesi işini Headers tabından gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin Add’e klikleyip Request Headers’ı seçelim ve K-Kazaa-Network: yazalım bu şekilde Kazaa istekleri bloklanmış olacaktır.

 

Server Header

 

Sunucudan dışarıya giden response’larındaki (yanıtlardaki) header bilgisinin ne şekilde olacağını belirler. Örneğin HTTP: Server = Microsoft-IIS/6.0 header bilgisi sunucu üzerindeki IIS versiyonun 6.0 olduğunu bize gösterecektir.

 

Send orginal header : Header bilgisini değiştirmenden karşı tarafa gönderir.

Strip header from response : Header bilgisini karşı tarafa göndermez.

Modify header in response : Header bilgisini istediğiniz şekilde değiştirerek karşı tarafa göndermenize izin verir.

 

Via Header

 

Sunucudan dışarıya giden request’lerdeki (isteklerdeki) header bilgisinin ne şekilde olacağını belirler.

 

Send orginal header : Header bilgisini değiştirmenden karşı tarafa gönderir.

Strip header from response : Header bilgisini karşı tarafa göndermez.

Modify header in response : Header bilgisini istediğiniz şekilde değiştirerek karşı tarafa göndermenize izin verir.

 

Şekil-4

 

SIGNATURES

 

Request ve response’ların hem header bilgisini hemde body bilgisini control ederek belirlediğiniz tanımlara uygun bilgileri yakalayıp bloklayabilme özelliğine sahiptir. Çoğumuz windows live messenger yazılımını bu özelliği kullanarak tamamen bloklayabiliyoruz. Bu bloklama işlemin nasıl yapılacağı için aşağıdaki makalem referans alınabilir.

 

ISA Server 2004 İle MSN Messenger ve Windows Messenger ın Yasaklanması

https://mshowto.org/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=72

 

Referanslar

 

HTTP Filtering in ISA Server 2004

http://www.microsoft.com/technet/isa/2004/plan/httpfiltering.mspx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Pekela oyun sitelerini nasıl kısıtlayabiliriz.?

 2. Aslında her siteyi bloklamanın birden fazla yontemi bulunuyor, domain adına gore, ip ye gore, sitenin header bilgisine gore vb… Oyun siteleri derken bir tanesini ornek verirseniz size daha genis bilgi verebilirim.

  İyi günler,

  Emre.

 3. facebook taki oyunlar mesela hocam ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir