1. Ana Sayfa
  2. ISA Server
  3. ISA Server 2004 (Back-end Front-end Yapısı) Arkasındaki OWA Server’ın Publish Edilmesi – Bölüm 1

ISA Server 2004 (Back-end Front-end Yapısı) Arkasındaki OWA Server’ın Publish Edilmesi – Bölüm 1

Bu yazımızda Local networkumuzdaki bir Exchange 2003 üzerindeki nın bir Back-end ve bir Front-end ISA üzerinden sertifikalı olarak edilmesine değineceğiz. İlk olarak External Client Frontend ISA ya Front-end ISA dan Back-end ISA ya oradan da Exchange tarafındaki OWA site a ulaşacak. Bu işlem esnasında li iletişim kullanılmasını sağlamak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeye başlayalım.

Not: Konu üç bölüm halinde yayınlanacaktır.

 

Şekil-1

Network Ayrıntıları
Exchange 2003 Back-end ISA Front-end ISA OWA Client
IP Adresi 10.0.5.60 Int: 10.0.5.50Ext: 172.16.5.50 Int: 172.16.5.35Ext: 192.168.5.35 192.168.5.32
Default Gateway 10.0.5.50
DNS 10.0.5.6010.0.5.67 10.0.5.60
OS Server 2003 Server 2003 Server 2003 Windows XP PRO
Servisler DCDNS

DHCP

RADIUS

Enterprise CA

2004 ISA Server 2004
İsimler dc.aydine.local aydinisa2004b.aydine.local aydinisa2004f emrea

Tablo-1

Dc.aydine.local üzerinde IIS i açalım.

Aşağıdaki bölüme ilerleyelim.

Default Web Site > Properties > Directory Security > Server Certificate > Secure Communications > Welcome to the Web Server Certificate Wizard > Server Certificate > Create a new certificate

Şekil-2

Şekil-3

İç ve dış kullanıcılarımızın erişecekleri ismi buraya verelim.

Şekil-4

Sonraki adımlarda kendi şirket adımızı ve coğrafi adımlarımıza uygun seçenekler ile wizard ı tamamlayalım.

OWA Web Site Sertifikasını Private Key ile Export etmek

Yarattığımız sertifikayı diğer server larda kullanmak için export işlemini gerçekleştirelim.

Default Web Site > Properties > Directory Security > Server Certificate > Secure Communications > View Certificate > Details > Copy to File şeklinde adımları takip edelim.

Şekil-5

Şekil-6

Şekil-7

Şekil-8

Şekil-9

Next dedikten sonra bir şifre vererek sertifikayı masaüstümüze kayıt edelim.

OWA Site ın SSL Encryption ve Basic Authentication için Konfigurasyonu

OWA klasörleri için aşağıdaki adımlardan sonra basic authentication etkin olacaktır. Bunda korkulacak herhangi bir durum yoktur çünkü kullanıcılar klasörleri üzerinde işlem yaparken SSL kullanacaklardır. Aşağıdaki adımları takip edelim.

Start > Administrative Tools > Internet Information Services > Internet Information Services (IIS) Manager > Default Web Site a ulaşalım ve sağ tarafa bakalım.

Owa kullanıcıları aşağıdaki 3 klasör ile etkileşim içindedirler.

/Exchange
/ExchWeb
/Public

Exchange > Properties > Directory Security > Authentication and access control > Edit > Authentication Methods > Basic authentication seçeneği dışındaki seçenekleri temizleyelim ve bu işlemi /ExchWeb, /Public klasörleri içinde gerçekleştirelim.

Şekil-10

Şimdi kullanıcılar OWA klasörlerine bağlandıklarında SSL li bağlantıyı force etmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirelim.

Start > Administrative Tools > Internet Information Services > Internet Information Services (IIS) Manager > Default Web Site >

/Exchange
/Exchweb
/Public

Exchange > Properties > Directory Security > Secure Communications > Edit > Require secure channel (SSL) ve Require 128-bit encryption kutucuklarını işaretleyelim > Bu işlemi /ExchWeb, /Public klasörleri içinde gerçekleştirelim. Şekil-10 referans alınabilir.

Şekil-11

Back-end ISA ya OWA Web Site Sertifikasını İmport Etmek

Hem Front-end ISA ya hemde Back-end ISA ya daha öncesinde yedek aldığımız sertifikayı yükleyelim.

Start > mmc > Add > Add/Remove Snap-in > Certificates > Add > Computer account > Local computer: (the computer this console is running on) > Finish

Karşımıza gelen pencerede sağ tarafta Personal > All Tasks > Import u seçelim ve Welcome to the Certificate Import Wizard > Password > Mark this key as exportable kutucuğunu boşaltalım çünkü kullandığımız server üzerinden bizim kullandığımız keylerin bir şekilde dışarı sızması ile security tarafında sorunlar yaşanabilir.

Certificate Store sayfasında > Place all certificate in the follow store > Personal > Certificate store > Next > Completing the Certificate Import > Finish.

Bu import işleminin aynısını Front-end ISA da gerçekleştirelim.

Şekil-12

ISA Server Üzerinde OWA Publishing İçin Host Dosyası Düzenlenmesi

Yapımızda isim çözümlemeleri için DNS kullanmak yerine Lmhost ve Host dosyalarını kullandığımız için bu bölümde Back-end ISA üzerinde bu dosyalara bazı girdiler yapacağız.

WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts dosyasını notepad i kullanarak açalım.

Local de OWA yı taşıyan Exchange2003 ün IP (10.0.5.60) si için bir kayıt oluşturalım.

10.0.5.60 owa.aydine.local

Şekil-13

Artık Back-end ISA dan OWA yı publish etmeye hazırız.

Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2004 > Firewall Policy > Tasks > Publish a Mail Server > Welcome to the New Mail Server Publishing Rule Wizard > Mail Server Publishing Rule name > Select Access Type > Web client access (Outlook Web Access (OWA), Outlook Mobile Access, Exchange Server ActiveSync > Next

Şekil-14

Şekil-15

Secure connection to client and mail server seçeneği ile network trafiğinin sniff edilmesi engellenecektir.

Şekil-16

Şekil-17

Şekil-18

Select Web Listener sayfasında New e tıklayalım. Web Listener özelliği ISA 2000 dekiyle aynı yapıda çalışır fakat ISA 2004 te daha fazla seçenekle geliştirilmiş bir yapıya sahiptir. Örnek olarak SSL li ve Non-SSL li istekler için aynı IP adresine ayrı Web Listener lar tanımlayabiliriz.

Welcome to the New Web Listener Wizard > Web listener name >isim olarak OWA SSL Listener ı kullanacağız > Next > IP Addresses sayfasında External ı işaretleyelim.

Address > External Network Listener IP Selection sayfasında > Specified IP addresses on the ISA Server computer in the select network u işaretleyerek Back-end ISA nin external IP (172.16.5.50) sini seçeceğiz.

Next > IP Addresses > Port Specification sayfasında Enable HTTP kutucuğunu boşaltalım ve Enable SSL kutucuğunu işaretleyelim. SSL port numarasını 443 te bırakalım.

Select > Select Certificate > diyerek listeye gelen sertifikayı seçelim. Bu bölüme sertifikanın gelmemesinin sebeplerinden bir tanesi oluşturduğumuz sertifikanın Private Key i taşımaması olabilir.

Şekil-19

Next > Finish diyerek işlemi bitirelim, aşağıdaki gibi bir pencerenin önümüzde görüntülendiğini göreceğiz.

Şekil-20

Next > Select Web Listener > All Users > Next > Finish.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap