1. Anasayfa
 2. Haberler

Intel, Ucuz Dizüstü Dağıtacak


0

Intel gelişmekte olan ülkelerde öğretmenlere ve öğrencilere dağıtılmak üzere 400 dolarlık bir dizüstü bilgisayar tasarlıyor. Intel CEO’su Paul Otellini 400 dolarlık bilgisayarların hem Windows hem de Linux tabanlı işletim sistemiyle çalışacağını ve entegre kablosuz erişim ünitesi içereceğini belirtti. ‘Eduwise’ adı verilen bilgisayarda, sınıflarda öğrencilerin derste kullanımlarına yönelik yazılımlar olacak.

ABD’nin Austin kentinde toplanan Bilişim Teknolojileri Dünya Kongresi’nde (World Congress on Information Technology) konuşan Intel CEO’su Otellini amaçlarının bilgisayarlaşmayı dünyanın tüm geri kalmış bölgelerine taşımak olduğunu ifade etti. Otelli ucuz bilgisayarların, şirketin 1 milyar dolarlık bilişim yatırım çerçeve programının bir parçası olduğunu dile getirdi.

GELECEK YILA HAZIR
Eduwise bilgisayarları, Intel’in Santa Clara’daki merkezinde tasarlanarak, şirketin işortağı PC üreticileri tarafından üretilecek. Otellini bilgisayarların gelecek yıl hazır olacağını söyledi.

TÜRKİYE’DEN SONRA SIRA MEKSİKA’DA
Öte yandan, Intel Meksika hükümetiyle ülkedeki okullara 300 bin bilgisayar dağıtmak üzere anlaşmaya vardı. Intel Türkiye’de de benzer bir projeyle ortaöğretim öğretmenlerine dizüstü bilgisayar dağıtılmış ve öğretmenlere eğitim verilmişti.

Bilişim şirketleri bu tip projelerle, ABD, AB ve Japonya gibi doyuma ulaşmış pazarların ötesinde, gelişmekte olan pazarları da tüketici portföyüne katmayı amaçlıyor. Bilgisayar kullanımı alışkanlığı kazanan bu toplumların, gelecek yıllarda doğal tüketici konumuna gelmesi umuluyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir