1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

IFM Kullanarak Read-Only Domain Controller Kurulumu


0

Şubelerinize writable yada RODC kurulumu yaparken network trafiğini minumuma düşürmek için IFM (Installation From Media) özelliğini kullanabilirsiniz. IFM işlemi gerçekleştirilecek DC üzerinde “ntdsutil activate instance ntds” ifm komutunu çalıştırdığımızda bize 4 seçenek sunmaktadır.


Şekil-1

Create FullWritable bir domain controller için IFM oluşturur.
Create RODCRODC için bir IFM oluşturur.Sysvol klasörü bulunmadığı gibi güvenlik için şifreleri kaydetmez
Create Sysvol FullSysvol klasörüyle birlikte IFM oluşturur.
Create Sysvol RODC PathToMediaFolderSysvol klasörüyle birlikte IFM oluşturur fakat bu komut Windows Server 2008 R2 olan makinalarda geçerlidir.

1) IFM sadece aynı olan işletim sistemlerinde çalışır.Yani Windows Server2008 de aldığınız IFM,Windows Server 2003 üzerinde çalıştıramazsınız. Ayrıca 32 bitlik bir işletim sisteminde aldığınız IFM,64 bitlik bir sunucu üzerinde çalıştırabilir.

Eğer IFM sysvol klasörünü içermiyorsa tüm data diğer domain controller ile replike olmak zorundadır.Eğer IFM sysvol klasörünü varda sadece IFM oluşturulduktan sonra değişiklikler replike olacaktır.

Writable bir dc için IFM oluşturulacak ise bu IFM sadece writable bir dc’ ye deploy edilebilir.Yani RODC için oluşturulan bir IFM writable bir DC üzerinde çalıştırılamaz.

2-) Paylaştırılmış klasörün pathini yazarak Create rodc  komutunu çalıştırın.Bu işlem sırasında VSS(Volume Shadow Copy Service) çalışarak Active Directory’ nin snapshot’ ı alınır ve defragmantasyon işlemi gerçekleşir.


Şekil-2

3-) İşlem tamamlandığında ntds.dit dosyası klasör altında oluşacaktır.


Şekil-3

4-) RODC kurulacak makina üzerinde Active Directory Installation Wizard’ ı advanced mode’da başlatın.Alternatif olarak dcpromo /adv komutuda kullanılabilir.


Şekil-4

5-) Install From Media penceresinde Replicate data from media at the following location seçeneğini işaretleyip IFM dosyasının bulunduğu klasörü belirtin.(IFM dosyası network üzerinden alınabileceği gibi taşınabilir bir cihaz ile RODC olucak makine üzerine aktarılabilir. )


Şekil-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Installing AD DS from Media

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yorum Yaz