1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Storwize V5010E Service Management Yapılandırması

IBM Storwize V5010E Service Management Yapılandırması

IBM.Storewize

Bu yazımızda IBM Storwize V5000 Storage serisi IBM Storwize V5010E Storage üzerinde ilk kurulum ayarlarını anlatıyor olacağız.

IBM Storwize V5000E işletmeniz için neler yapabilir ?

IBM® Storwize® V5010E ve IBM Storwize V5030E, uygun maliyet veya performanstan ödün vermeden kurumsal düzeyde işlevler sağlamak amacıyla tasarlanmış, giriş düzeyinde çözümlerdir. IBM Spectrum Virtualize yazılımıyla oluşturulan çözümler, geniş bir yelpazedeki veri hizmetleriyle sermaye ve operasyonel depolama maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Storwize V5000E, yapay zeka gibi modern teknolojileri her boyuttan kuruluşun erişebileceği hale getirir.

Kolay Veri Taşınabilirliği

Bütünleşik veri geçişiyle, verileri mevcut depolama alanınızdan yeni Storwize V5000E’e taşıyın. Yapay zeka destekli depolama ortamı türleri/sınıfları arasında verileri kolayca taşıyın. Şirket içi depolama çözümlerinizi bulut esnekliğiyle tamamlamak için verileri ve uygulamaları buluta/buluttan sorunsuz bir biçimde taşıyın.

Veri Azaltma Seçenekleri

Blok veri tekilleştirme ve sıkıştırma sunan veri azaltma havuzlarıyla verimliliği iyileştirin (yalnızca Storwize V5030E modelinde mevcuttur). Bunlara ek olarak, SCSI UNMAP, fazla verileri silerek depolama alanı kazanmanıza imkan verir. Avantajları arasında, daha düşük satın alma maliyeti, azalan raf alanı ve sistemin kullanım ömrü boyunca daha düşük enerji ve soğutma maliyetleri yer alır.

IBM Easy Tier

Sık erişilen veri öğelerinin daha yüksek performanslı Flash depolamaya otomatik olarak geçişinin yapılmasını sağlar. Bir katmanlı depolama ortamında, performans gereksinimlerinin altyapı maliyetleri ile dengelenmesine yardımcı olur.

Gelişmiş Kopyalama Hizmetleri

Metro Mirror ve Global Mirror, maksimum esneklik için Storwize ailesi sistemleri arasında zamanuyumlu veya zamanuyumsuz veri eşlemesine olanak sağlar. Ağ maliyetlerini düşürerek veya eşleme döngülerini hızlandırarak uzak verilerin doğruluğunu artırmak için, bütünleşik Bridgeworks WANrockIT teknolojisiyle ağ bant genişliğinin kullanımının optimize edilmesine yardımcı olur. IBM FlashCopy, düzenli aralıklarla verilerinizin artımlı anlık görüntülerini almanıza imkan tanır.

%99,9999 Veri Kullanılabilirliği

Verilerin kullanılabilirliği işiniz için çok önemlidir; herhangi bir kesinti müşteri sadakatinin kaybı ve maliyetler de dahil anında bir etkiye neden olur. Güncel yazılımları içeren IBM Storwize V5000E sistemleri, %99,9999 kullanılabilirlik sağlar. Herhangi bir tek arıza noktası içermeyen bu sistemler, kurumsal olarak kanıtlanmış denetim yazılımı ve G/Ç ile eşzamanlı bakım gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, bulut tabanlı IBM Storage Insights, kullanılabilirliği daha da artırmak için yapılandırma hatalarını saptamaya yardımcı olur.

Akıllı Destek

IBM Storage Insights, depolama kapasitesi ve performansındaki eğilimleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve destek gerektiğinde çözümü hızlandırır. Storage Insights, tek bir ekranda IBM blok depolama ve dış depolama için durumu, kapasiteyi ve performansı yönetim altında izler. Yapay zeka tabanlı analitiği kullanarak sorun haline gelmeden olası sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Destek gerektiğinde Storage Insights, sorun bildirim kayıtlarını kolaylaştırarak ve günlük yüklemelerini otomatikleştirerek çözümün hızlandırılmasına yardımcı olur.

IBM Storage Utility Offering

IBM Storage Utility Offering’in bulut benzeri fiyatlandırmasıyla depolama çözümünüzü istediğiniz şekilde satın alın ve büyüdükçe ödeme yapın. Anında erişim olanağı sunan yeni bir veri kapasitesi satın alma yöntemi sayesinde esneklikte en yüksek düzeye ulaşın. Bu ürün, aylık veri kapasitesi maliyetlerini tahmin etmenize ve verileriniz ister artsın ister azalsın, yalnızca gereksinim duyduğunuz kapasite için ödeme yapmanıza imkan tanır. Yeni sermaye giderlerini işletim gideri satırına kaydırın ve bunu yaparken tasarruf elde edin.

Genel Buluttan Yararlanın

IBM Cloud ve AWS’de kullanıma sunulan IBM Spectrum Virtualize for Public Cloud, şirket içi veri merkezinizin bir uzantısı olarak genel bulut depolaması sağlamak için Storwize V5000E ile birlikte çalışır. Şirket içi ve genel bulut arasında verileri ve uygulamaları taşıyın, yeni DevOps stratejilerini uygulayın, ikinci bir veri merkezi maliyeti olmadan olağanüstü durumdan kurtarma için genel bulutu kullanın veya “hava boşluğu” bulut anlık görüntüleriyle siber dayanıklılığı artırın.

Resim-1

Resim-2

Resim-3

Kaynak : IBM Storwize V5000E

IBM Storwize V5010E Storage ilk yapılandırması öncelikle Service Management IP Address ( IP Adresi ) üzerinde Service Management arayüzünden yapıyor olacağız.

IBM Storwize V5010E üzerinde Service Management konsolunun Default IP Address ( Ip Adresi ) aşağıdaki gibidir.

Resim-4

Default User Name ve Password aşağıdaki gibidir.

Resim-5

IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool ekranı geliyor karşımıza.

Resim-6

IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool ekranın da Superuser Password default olarak aşağıdaki gibidir. Bilgileri girerek Log In diyoruz.

Resim-7

Resim-8

IBM Storwize V5010E Storage üzerinde IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool dashboard ekranı geliyor karşımıza. Bu ekranda IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Controller ( Kontroller ) üzerinde gerekli yapılandırmayı, IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Power Off ( Kapatma ), Restart ( Yeniden Başlatma ) gibi işlemleri, IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Update işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Resim-9

Manage System menüsü üzerinde IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Manage System konsolu için gerekli ayarları yapılandırıyoruz.

Resim-10

System Name bölümüne bir isim belirliyoruz. IPv4 bölümünden IP address, Subnet mask ve Gateway bölümleri yapılandırıyoruz ve Create System diyoruz.

NOT : IBM Storwize V5010E Management konsolu için vereceğiniz IP Address ( IP Adresi ) ortamınızdaki Network üzerinde kullanılmayan ve DCHP Server tarafından dağıtılmayan bir IP Address ( IP Adresi ) olduğuna önemle dikkat ediniz.

Resim-11

IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Manage System konsolu için gerekli yapılandırma tamamlandığını görüyoruz. Return diyerek IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool dashboard ekranına geri dönüyoruz.

Resim-12

IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Manage System konsolu için gerekli yapılandırma tamamlandı. System Name ( Sistem İsmi ), System Port 1 IPv4 Address ( IP Adresi ) gibi bilgileri görüyoruz.

Resim-13

IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool dashboard ekranında Home menüsü altında IBM Storwize V5010E Storage üzerinde bulunan node1 ve node2 Controller ( Controller ) görüyoruz. node1 Controller ( Controller ) üzerine geldiğimiz Node Detail bölümünde Access sekmesinde node1 Controller ( Controller ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmasını görüyoruz.

Resim-14

node2 Controller ( Controller ) üzerine geldiğimiz Node Detail bölümünde Access sekmesinde node2 Controller ( Controller ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmasını görüyoruz.

Resim-15

Manage System konsolu için gerekli yapılandırmayı tamamlandıktan sonra yapılandırdığımız IP Address ( IP Adresi ) ile IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz.

Resim-16

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde ekranı geliyor karşımıza User Name bölümü superuser olarak geliyor. Password yazarak cihazın Manage System konsoluna Sign In diyerek giriş yapıyoruz.

NOT : Default Password aşağıdaki gibidir. 

Resim-17

Resim-18

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Daha sonraki yazılarımızda IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırmaya devam ediyor olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : ,ibm storwize v5010e service management yapılandırması,,ibm storwize v5000e service management yapılandırması,IBM Storwize V5010E Management System Yapılandırması,ibm storwize v5010e management system yapılandırması,IBM Storwize V5000E Management System Yapılandırması,ibm storwize v5000e management system yapılandırması,IBM Storwize Service Management Yapılandırması,ibm storwize service management yapılandırması,Storwize V5000E Service Management Yapılandırması,storwize v5000e service management yapılandırması,IBM Storwize Management System Yapılandırması,ibm storwize management system yapılandırması,Storwize V5000E Management System Yapılandırması,storwize v5000e management system yapılandırması,Service Management Yapılandırması,service management yapılandırması,Management System Yapılandırması,management system yapılandırması,IBM Storwize V5010E,ibm storwize v5010e,IBM Storwize V5000E,ibm storwize v5000e

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap