1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Domino Lotus Üzerinden Yeni Kullanıcı Oluşturmak ve Sertifikası Süresi Tanımları

IBM Domino Lotus Üzerinden Yeni Kullanıcı Oluşturmak ve Sertifikası Süresi Tanımları

Domino üzerinden oluşturmayı, oluşturduğumuz kullanıcıyı gruplara dâhil etmeyi göstereceğim.

Bu işlemleri gerçekleştirebilmemiz için IBM kısmını açalım ve People & Groups kısmına gelelim.


Resim-1

Sağ tarafta bulunan people kısmını açalım ve register sekmesine tıklayalım.

Karşımıza certification user’ın kimlik bilgilerinin sorulduğu ekran gelmektedir. Bu ekranı doldurduktan sonra devam edelim.


Resim-2

Oluşturacağımız kullanıcının bilgilerinin girildiği, bu kullanıcının hangi gruplara dâhil olduğunu belirteceğimiz ekran gelmektedir.

Basics:

Burada kullanıcının isim-soy isim, şifresi, şifre politikasını belirteceğimiz ekrandır.


Resim-3

Mail:

Kullanıcın mailbox ile ilgili işlemlerini yaptığımız bölümdür. Örnek olarak mailbox’ın Tr-EN hangisi sizin için uygunsa onu seçebilirsiniz.

: Ortamınızda birden fazla mail sunucunuz varsa buradan register işlemini yapacağınız server’ı seçmeniz gerekmektedir.

Mail File Name: Oluşturulan kullanıcının kısa isminin göründüğü kısımdır. Burada ki işlem max size’ı aşan kullanıcıların mailbox’ının sıkıştırılacağı bölümdür.

Mail File owner Access: Bu mailbox’ın kullanım yetkilerinin düzenlendiği bölümdür.


Resim-4

Address:

Oluşturduğumuz kullanıcının internet adresinin belirtildiği kısımdır.


Resim-5

ID info:

IBM üzerinde her kullanıcının bir id ‘si vardır ( özel durumlar hariç ) bu id ile ilgili süresinin belirtildiği, lisans tipinin ayarlandığı ve oluşturulacak id’nin hangi dizinde olduğunu belirtmek için Set ID file kısmında ilgili yeri göstererek devam edelim.


Resim-6

Group:

Oluşturulan kullanıcının hangi gruba dâhil olduğunu belirtildiği kısımdır. Kullanıcının grup üyeliğini seçerek devam edelim.


Resim-7

Bu işlemlerden sonra ” done ” diyerek kullanıcımızın register işlemini gerçekleştirebiliriz. Eğer isterseniz bu ekrandan birden fazla register işlemini aynı şekilde yapabilirsiniz tek fark normal kullanıcıların register kısmından işlemini tamamlarken, toplu register işlemlerini register all seçeneği üzerinden işlemlerimizi tamamlıyoruz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1987 Ankara doğumluyum. Amatörce başladığım IT teknolojileri macerama 6 yıldır profesyonel olarak devam etmekteyim. 2009 yılından beri Beypiliç firmasında Sistem Uzmanı olarak devam etmekyim. Son yıllarda yoğun olarak sanallaştırma teknolojileri, System Center ailesi ve Exchange Server üzerine yoğun olarak çalışmalarım devam etmektedir. MCT unvanımın yanında birçok Microsoft Infra alanındaki sertifikaya sahibim.

Yorum Yap