1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Domino Lotus Notes Üzerinden Kullanıcı Şifre İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir

IBM Domino Lotus Notes Üzerinden Kullanıcı Şifre İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir


Domino Notes client’ı üzerinden şifre değiştirmeyi göstermeye çalışacağım. Uygulama çok basit, aşağıdaki resimde göründüğü gibi File > Security>User Security kısmına gelelim.


Resim-1

Burada aşağıdaki gibi bize şuanda kullandığımız şifreyi soran bir ekran karşımıza gelmektedir. Bu kısıma eski kullandığımız şifreyi girerek ilerleyelim.


Resim-2

Bu kısım şuanda kullandığımız mevcut şifremizi girdikten sonra, bize aşağıdaki gibi bir menü ekranı gelmektedir. Bu ekrandan “Bizim id ( yani kullanıcı işlemlerimizi ) yapabileceğimiz menüdür. Şuanda konumuz olan şifre değiştirme olduğundan dolayı “Change password” seçeneğiyle şifremizi değiştirebiliriz.


Resim-3

Belirtmek istediğimiz şifreyi girdikten sonra aşağıdaki gibi bir bilgilendirme ekranı ile karşılaşırız:


Resim-4

Bu işlemden sonra yeni şifremiz ile giriş yapabiliriz. Yukarıdaki anlattığımız olay normal standartlarda gerçekleşen olaylardır ama bu durumun bir de;

Örnek olarak şirket politikamıza göre her user şifrelerini 10 günde bir değiştirmek zorundadır ama kullanıcı unutmuş ya da önemsemediği durumlarda bu süre bittiği zaman mailbox’ına ulaşamayacaktır.

Bu durumda devreye IBM Domino Administrator Consule ekranı bizim için devreye girmektedir. Kullanıcı ve Gruplar ile ilgili işlemlerimizi People&Groups altından yapmaktayız.


Resim-5

Burada işlemimiz bir user üzerinde olacağından dolayı People kısmına gelerek istediğimiz kullanıcıya çift tıklayarak açalım. Ben Örnek olmasından dolayı kendi user’ım üzerinden işlemlerimi gerçekleştireceğim.


Resim-6

Kullanıcıyı açtıktan sonra karşımıza user’ın bilgilerinin olduğu ekran gelmektedir. Şifre ve diğer işlemlerimizi “administrator” kısmından gerçekleştireceğiz. Bundan dolayı ilgili sekmeyi açalım ve içeriğinde neler olduğuna kısaca göz atalım:


Resim-7

Karşımızda ” administrator” kısmı görünmektedir. Bu ekranda değişiklik yapmak istersek ” edit person” seçeneğini işaretleyip devam edebiliriz.

Bu kısımda sırası ile

Password Manager: Kullanıcı ile ilgili internet ve user şifrelerinin yönetilebildiği ekrandır.

Client İnformation: Domino bileşenlerinin yetkilerinin verildiği kısımdır.

Notes client information: Bu user’ın hangi bilgisayarlar üzerinden oturum açıldığını göstermektedir.

Policy Management: Kullanılan user’ın şirketin hangi policylerine dâhil olduğunu, neleri yapıp neleri yapamacağının belirlendirildiği kısımdır.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak bizim için gerekli olan “password management” kısmında değişikliği yapalım. Yalnız burada dikkat etmemiz gerek nokta şudur;

Password digest yani kullanıcının ıd üzerindeki yapacağımız değişiklik ya da şifre kısmını silmemiz durumunda bize kurulum ya da policy üzerinde belirlediğimiz default password olarak kullanıcının şifresini belirlenmektedir.

İnternet Password üzerinde yapacağımız değiştirme işlemi ise bizim /kullanıcının istediği bir şifreyi vermemize olanak sağlamaktadır.

Eğer isterseniz kullanıcıya şifre sormadan vs uygulamaları yapmak isterseniz yine ” password managment” üzerindeki Check passoword kısmındaki ” check password, don’t check password ya da kullanıcı kilitlemek isterseniz lockout ID ” seçeneklerini işaretleyebilirsiniz.


Resim-8

Bu işlemlerden sonra kullanıcının sunucu üzerinde bulunan (*.id ) dosyasını kullanıcının bilgisayarına güncelleyerek işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Bu makalemizde IBM Domino Lotus ve Admin kısımlarında user şifre şifre işlemlerine göz atmış olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1987 Ankara doğumluyum. Amatörce başladığım IT teknolojileri macerama 6 yıldır profesyonel olarak devam etmekteyim. 2009 yılından beri Beypiliç firmasında Sistem Uzmanı olarak devam etmekyim. Son yıllarda yoğun olarak sanallaştırma teknolojileri, System Center ailesi ve Exchange Server üzerine yoğun olarak çalışmalarım devam etmektedir. MCT unvanımın yanında birçok Microsoft Infra alanındaki sertifikaya sahibim.

Yorum Yap