0

Benim gibi Hyper-V server’ınızı SP1 ile gelecek olan özellikleri bir an önce kullanmak için kurduysanız ve Release Candidate (RC) sürümü ile gelen değişiklikleri de görmek için yanıp tutuşuyorsanız, upgrade yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusu olacaktır.Maalesef Service Pack 1 Beta sürümünden SP1 Beta Release Candidate sürümüne direk olarak yüksektme yapamıyorsunuz. Öncelikle Beta sürümünü sisteminizden kaldırmanız ve daha sonra RC sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.

Bu yöntemin izlenmesindeki esas amaç var olan SP1 sürümünün içinde  Dynamic Memory ve RemoteFX özellikleri aktif halde kullanılabiliyor olma ihtimalidir.

Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğinin açık olduğu Windows Server 2008 R2 Hyper-V RTM versiyonunda çalışan Hyper-V üzerinde, SP1’i kaldırdığınızda da  VM’in bu konfigürasyon bilgisini nasıl okuyacağını anlayamaz ve bu özelliklerin aktif edildiği VM’ler de hata girdilerine neden olur.

Aşağıdaki gibi Event Viewer’da Hyper-V ile ilgili “Cannot load a virtual machine configuration: The data version is not supported (Virtual Machine Id numarası) hatası ile karşılaşılacaktır.


Resim-1

Mevcut sistemlerinizde bu tarz durum ile karşılaşmamak için 2 önemli adıma dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Update öncesi Önemli VM’lerinizde Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğini pasif (disable) etmeniz;
 • Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğini pasif (disable) etmiş olduğunuz VM’lerin  snapshot’larında da pasif olmasından emin olmalısınız.

Bu iki özelliğin enable ve disable olarak alınmış snapshot’ları üzerinden çalışan VM’lerinizde bir problem olmayacaktır. Ancak bu özelliklerin enable edilmiş olan snapshot’tan boot olamama problemi ile karşılaşılacaktır. Bu problemin olması, enable olarak alınmış snapshotların bozulmasıdır.

 • Bu iki önemli konuya dikkat ettikten sonra, SP1 Beta’yı control panel, Uninstall a Program,  View installed updates bölümünden kaldırın.
 • SP1 RC sürümünün kurulumunu yapın.
 • Tüm VM’lerinizde integration servislerini yeniden yükleyin. 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir