0

Disklerimizde bulunan boş alanların bitmesi bizler için hep büyük bir problem olmuştur. Windows Vista sürümüne kadar disk işlemlerini üçüncü party araçlar ile düzenlemekteydik. Vista ile beraberinde gelen disk genişletme (Extend) işlemi bizleri bu sıkıntıdan kurtarmaktadır. Şimdi Hyper-V üzerinde daha önce oluşturduğumuz bir sanal makine üzerinde C diskinin boyutunu arttırmayı göreceğiz.

Disk genişletme işleminde dikkat etmemiz gereken bir durum vardır. Genişleteceğimiz fiziksel disk üzerinde biçimlenmemiş bir alan olması gerekir. İki farklı fiziksel disk üzerinde genişletme işlemi yapamayız. Ayrıca genişletme işleminden sonra yeniden başlatmaya gerek kalmadan kullanmaya başlayabiliriz.

Öncelikli olarak diski genişleteceğiniz sanal bilgisayarınızı  durdurunuz ve özelliklerine giriniz. İkinci sekme olan “Hardware Configuration” kısmında sanal bilgisayarımızın diskinin 60 GB olduğunu gördük 10 GB daha yer ilave edeceğiz.


Resim-1

Daha sonra “Expand virtual hard disk” kısmını onayladıktan sonra sağ tarafta açılan kısma genişleme sonrası oluşacak boyutu giriniz.


Resim-2

Genişletme işleminin başarılı olduğunu göreceksiniz.


Resim-3

Genişleme işlemi bitirdikten sonra sanal bilgisayarınızı çalıştırıp Disk Yönetimine (Disk Management) giriniz. Burada genişleme işleminden sonra oluşan 10 GB’lık biçimlendirilmemiş alanı göreceksiniz.


Resim-4

Mevcut 10 GB’lık alanı C sürücüne eklemek için C sürücü üzerinde sağ tıklıyor ve “Extend”i seçiyoruz.


Resim-5

Karşınıza “Genişletme Sihirbazı” (Extend Volume Wizard) gelecektir. “Next” tuşuna basarak sihirbazı başlatın.


Resim-6

Sihirbazın ikinci ekranında oluşturduğunuz 10 GB alanı göreceksiniz. “Next” tuşuna basarak ilerleyiniz.


Resim-7

Sihirbaz tamamlandıktan sonra eklenen boyutu gösteren bir ekran göreceksiniz. “Finish” tuşuna basınız ve sihirbazı tamamlayınız.


Resim-8

Sihirbazı sonlandırdıktan sonra arka plandaki disk yönetimi ekranından daha önce 60 GB olan C sürücüsünün şimdi 70 GB olduğunu görebilirsiniz.


Resim-9

Aynı şekilde Bilgisayarım içine girdiğinizde de C sürücüsünün toplam kapasitesinin 70 GB olduğunu görebilirsiniz.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir