1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Hyper-v Üzerinde Disk Genişletme (Extend) İşlemi

Hyper-v Üzerinde Disk Genişletme (Extend) İşlemi

Disklerimizde bulunan boş alanların bitmesi bizler için hep büyük bir problem olmuştur. Windows Vista sürümüne kadar disk işlemlerini üçüncü party araçlar ile düzenlemekteydik. Vista ile beraberinde gelen disk genişletme () işlemi bizleri bu sıkıntıdan kurtarmaktadır. Şimdi Hyper-V üzerinde daha önce oluşturduğumuz bir sanal makine üzerinde C diskinin boyutunu arttırmayı göreceğiz.

Disk genişletme işleminde dikkat etmemiz gereken bir durum vardır. Genişleteceğimiz fiziksel disk üzerinde biçimlenmemiş bir alan olması gerekir. İki farklı fiziksel disk üzerinde genişletme işlemi yapamayız. Ayrıca genişletme işleminden sonra yeniden başlatmaya gerek kalmadan kullanmaya başlayabiliriz.

Öncelikli olarak diski genişleteceğiniz sanal bilgisayarınızı  durdurunuz ve özelliklerine giriniz. İkinci sekme olan “Hardware Configuration” kısmında sanal bilgisayarımızın diskinin 60 GB olduğunu gördük 10 GB daha yer ilave edeceğiz.


Resim-1

Daha sonra “Expand virtual hard disk” kısmını onayladıktan sonra sağ tarafta açılan kısma genişleme sonrası oluşacak boyutu giriniz.


Resim-2

Genişletme işleminin başarılı olduğunu göreceksiniz.


Resim-3

Genişleme işlemi bitirdikten sonra sanal bilgisayarınızı çalıştırıp Disk Yönetimine (Disk Management) giriniz. Burada genişleme işleminden sonra oluşan 10 GB’lık biçimlendirilmemiş alanı göreceksiniz.


Resim-4

Mevcut 10 GB’lık alanı C sürücüne eklemek için C sürücü üzerinde sağ tıklıyor ve “Extend”i seçiyoruz.


Resim-5

Karşınıza “Genişletme Sihirbazı” (Extend Volume Wizard) gelecektir. “Next” tuşuna basarak sihirbazı başlatın.


Resim-6

Sihirbazın ikinci ekranında oluşturduğunuz 10 GB alanı göreceksiniz. “Next” tuşuna basarak ilerleyiniz.


Resim-7

Sihirbaz tamamlandıktan sonra eklenen boyutu gösteren bir ekran göreceksiniz. “Finish” tuşuna basınız ve sihirbazı tamamlayınız.


Resim-8

Sihirbazı sonlandırdıktan sonra arka plandaki disk yönetimi ekranından daha önce 60 GB olan C sürücüsünün şimdi 70 GB olduğunu görebilirsiniz.


Resim-9

Aynı şekilde Bilgisayarım içine girdiğinizde de C sürücüsünün toplam kapasitesinin 70 GB olduğunu görebilirsiniz.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap