1. Anasayfa
 2. Haberler

HP, Cisco’ya Alternatif Oluyor


0

HP’nin, network pazarındaki yatırımları, network teknolojilerindeki yeni eğilimleri ve segmentte yaşanan gelişmeler, gerçekleştirilen basın toplantısıyla paylaşıldı. HP’nin, Kozyatağı’ndaki Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen toplantıya HP MEMA ve CEE’den Sorumlu Müdürü Alberto Soto-Garcia ve HP ProCurve Ülke Müdürü Sami Arbak katıldı.

Alberto Soto-Garcia, yaptığı konuşmada 10 yıl boyunca yönlendirme ve anahtarlama şirketi 3com’da çalıştığını ve bu süreçte Türkiye’nin de içinde olduğu pazarı yönettiğini ifade etti. Altyapıları için yüksek bedeller ödeyen kurumsal müşterilerin, bunu karşılayacak güvenlik ve diğer özelliklere sahip olmak istediklerini anlattı. Gelinen noktada, HP’nin Cisco’ya alternatif olarak konumlandığını anlatan Soto-Garcia, HP’nin sektörde ömür boyu garanti vererek farklılığını ortaya koyduğunu söyledi.

HP’nin, son 4 yılda 34 şirket satın aldığını hatırlatan Soto-Garcia, şirketin iş yapma stratejisinin uzun vadeli olduğunu ifade etti. Geçmişte, başarılı olabilmek için sadece 1 alanda uzmanlaşmanın yeterli olduğunu belirten Soto-Garcia, gelinen noktadaysa şirketlerin hem ağ teknolojileri, hem de diğer alanlarda bilgi sahibi olmaları gerektiğine işaret etti.

2009’un, her kes için zor bir yıl olduğunu ifade eden Soto-Garcia, 10 bini aşkın iş ortağı ve bayi ağıyla HP’nin KOBİ’lere ulaşabilmek için yeni stratejiler geliştirdiğini söyledi. Organik, ya da satınalmalarla büyümek istediklerini anlatan Soto-Garcia, HP’nin yeni stratejilerle Cisco’ya daha yakın bir ikincilik elde edeceğini söyledi. HP’nin, uçtan uca servis sunan bir şirket olmak için agresif bir çaba içerisinde olduğunu belirten Soto-Garcia, network pazarının gelişimini hızlandırdıklarını ifade etti.

HP ProCurve Ülke Müdürü Sami Arbak da, konuşmasında, 2008 yılında 30 milyona yakın fiziksel sunucu kurulduğunu ifade etti. Bu sayının gelecekte 100 milyon adeti bulacağını anlatan Arbak şunları ifade etti :

Bu kadar sunucunun yönetilmesi önemli. Kurumların, bunları çalıştırılabilmeleri için milyar dolarlık harcama yapmaları gerekiyor. Bankacılık uygulamalarının yüzde 95’i IT ile ilgili. Eskiden, para harcayan bir birim olarak görülen IT, bugün, kar-zarara etki eden bir unsur. O nedenle buralardaki altyapıların çok iyi yönetilmesi gerekiyor.

Satılan port adetine göre Avrupa’nın yüzde 25 büyüyeceğini ifade eden Arbak, 10 GB’lik veri merkezlerinin, eklenen görüntü arşivleme özellikleriyle daha çok satıldığını anlattı. Sami Arbak, Türkiye’de, 2008 yılında 6600 adet satılan 10 GB teknolojisi ürünlerin yüzde 90’lık bir artış gösterdiğini ifade etti.

ProCurve Ülke Müdürü Sami Arbak’ın, paylaştığı veriler, bilişimin ekonomiye sağladığı katkıyı gözler önüne seriyor. Arbak’ın, ifadesiyle;

Ses iletişimi yüzde 10 arttığında GSMH binde 0.4 artıyor,

Mobilite yüzde 10 arttığında GSMH binde 0.8 artıyor,

Genişbant teknolojisi yüzde 10 arttığında GSMH binde 1.2 artıyor.

Kanal yapısını genişletmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Arbak, Armada şirketini yeni distribütör olarak kanala dahil ettiklerini sözlerine ekledi

Kaynak: turk.internet.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir