1. Ana Sayfa
  2. İpuçları
  3. Hot Spare Nedir?

Hot Spare Nedir?

featured

RAID yapılandırmalarında güvenilirlik sağlamak için bir yük devretme mekanizması olarak çalışır. RAID grubunun içerisinde bulunan ancak boşta yedek olarak bekleyen disk’e denir. RAID grubundaki bir disk arızalandığı zaman normal şartlarda disk’in değiştirilmesi ve verinin tekrar yazılması beklenir ancak “Hot Spare” olması durumunda arızalanan disk yerine beklemeden Hot Spare geçer ve veri bu diske yazılmaya başlar. Disk yapılarında mutlaka olması gerekir.


Resim-1

Hot Spare disk’inin kullanılabilmesi için kullanılan RAID yapısının da bunu desteklemesi gerekir. Bu yüzden RAID yapısı seçerken bu konunun da dikkate alınarak seçilmesi gerekiyor. Hatta Spare (Yedek) diski RAID yapılarının kurulumunda zorunlu olmadığı için başta da seçilebilir. Sonradan yedek disk ekleme gibi durumlarda bu mantığı basitçe oturtmanıza yardımcı olur.

Hot Spare Disk Dezavantajları:

Hot Spare disk ‘inin dezavantajı disk maliyetidir ve boşta bir diskin beklemesidir. Verinin güvenilirliği ve sistemlerin aksamadan disklerin değiştirilebilmesi söz konusu olduğunda maliyet çok da önemli olmuyor.

Hot Spare Disk Avantajları:

Hot Spare kullanmanın birinci avantajı disklerden biri veya birkaçı bozulduğunda RAID yapınıza göre bozulmuş diskleri yedekleyebilecek disklerin olmasıdır ve disklerin bozulması en sık karşılaşılan problemlerdendir. Diğer avantajı ise sistem çalışırken bozulmuş disklerin değiştirilebilmesine imkân sağlamasıdır. Buna ise “Hot Swap” denir.

Hot Spare Türleri Nelerdir?
  • Global Hot Spare (Genel) özellikle bir disk’e atanmaz. RAID yapısı içinde hangi disk bozulursa onun yerine geçer.

Resim-2

  • Dedicated Hot Spare (Adanmış veya Özel) RAID yapısı içinde veya RAID yapısı dışında özel bir disk için atanır ve böylece sadece atanmış disk kullanılamaz durumda iken devreye girer.


Resim-3

HOT terimi, aygıt çalışırken veya aygıt hala canlı bir ağ bağlantısına sahipken sistemler veya donanım aygıtlarında gerçekleştirilebileceklerdir.

Hot” teknolojiler şu alanlarda da kullanılır:

  • RAID sistemleri gibi hataya dayanıklı disk sürücü sistemleri
  • Yedekli güç kaynağı sistemleri
  • Modüler Ethernet anahtarları ve yönlendiricileri
  • Yedekli yüksek hızlı veri iletişim bağlantıları

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: hot spare, global hot spare, raid, hot swap, hot spare nedir, global hot spare nedir, hot spare avantajları, hot spare dezavantajları, raid yapısında hot spare, hot spare nasıl kullanılır, Dedicated Hot Spare Nedir, Hard Disk,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında Bilgi işlem ve E-Ticaret bölümlerinde görev aldım. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev aldım. 2020 yılında vatani görev nedeniyle bu firmada ki görevimden ayrıldım. Şu anda Ulustrans Logistics firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap