1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi
  3. GPO ile Açılışta Num Lock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

GPO ile Açılışta Num Lock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

gpo-numlock-tusu-aktif-etme

Merhaba, bu yazımızda yapımızdaki Windows Client ve Server makinelerde açılışta NumLock tuşunun
pasif olarak gelme sorununa bakacağız. Kullanıcılar bilgisayar açılışında parola girerken eğer parolalarında rakam var ise genellikle rakamları klavyenin sağ tarafında, Numpad adı verilen bölümdeki tuşları kullanarak girerler. NumPad bölümünü kullanabilmemiz için NumLock özelliğinin açık olması gerekmektedir. Windows makinelerde bazı durumlarda bilgisayar açılışında parola ekranında NumLock tuşu kapalı olabiliyor. Bu durumda kullanıcı parolasında bulunan rakamlara bastığını sanıyor ve parola hatası alıyor. Numlock tuşunun kapalı olduğunu farketmeyen kullanıcılar ise IT departmanınına başvurabiliyor. İşte bu noktada eğer ortamda var ise Group Policy Object (GPO) ile bir Registry değeri ekleterek her durumda parola ekranında NumLock tuşunun aktif olmasını sağlayabiliriz.

İlk olarak GPO Management da ‘e sağ tıklayıp Edit butonuna tıklıyoruz.


Resim-1

GPO düzenleme ekranında sırasıyla Computer Configuration > Preferences > Windows Settings > Registry kısmında gidip sağ tıklayıp New > Registry ‘a tıklıyoruz.


Resim-2

Karşımıza gelen New Registry Properties ekranını aşağıdaki gibi düzenliyoruz.


Resim-3

Artık bu GPO‘nun uygulandığı bilgisayarlar açılırken NumLock tuşu her zaman aktif olacak. Eğer Active Directory ortamında değilseniz bu ayarı bilgisayarlarınızda Regedit üzerinden manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: GPO, Numlock, Windows 10, Windows 10 Açılışta Numlock Kapalı Olma Sorunu, GPO ile Açılışta NumLock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında Bilgi işlem ve E-Ticaret bölümlerinde görev aldım. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev aldım. 2020 yılında vatani görev nedeniyle bu firmada ki görevimden ayrıldım. Şu anda Ulustrans Logistics firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap