GPO ile Açılışta Num Lock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması
 1. Anasayfa
 2. Server Ailesi

GPO ile Açılışta Num Lock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

0

Merhaba, bu yazımızda yapımızdaki Windows Client ve Server makinelerde açılışta NumLock tuşunun
pasif olarak gelme sorununa bakacağız. Kullanıcılar bilgisayar açılışında parola girerken eğer parolalarında rakam var ise genellikle rakamları klavyenin sağ tarafında, Numpad adı verilen bölümdeki tuşları kullanarak girerler. NumPad bölümünü kullanabilmemiz için NumLock özelliğinin açık olması gerekmektedir. Windows makinelerde bazı durumlarda bilgisayar açılışında parola ekranında NumLock tuşu kapalı olabiliyor. Bu durumda kullanıcı parolasında bulunan rakamlara bastığını sanıyor ve parola hatası alıyor. Numlock tuşunun kapalı olduğunu farketmeyen kullanıcılar ise IT departmanınına başvurabiliyor. İşte bu noktada eğer ortamda Active Directory var ise Group Policy Object (GPO) ile bir Registry değeri ekleterek her durumda parola ekranında NumLock tuşunun aktif olmasını sağlayabiliriz.

İlk olarak GPO Management da Default Domain Policy‘e sağ tıklayıp Edit butonuna tıklıyoruz.


Resim-1

GPO düzenleme ekranında sırasıyla Computer Configuration > Preferences > Windows Settings > Registry kısmında gidip sağ tıklayıp New > Registry Item‘a tıklıyoruz.


Resim-2

Karşımıza gelen New Registry Properties ekranını aşağıdaki gibi düzenliyoruz.


Resim-3

Artık bu GPO‘nun uygulandığı bilgisayarlar açılırken NumLock tuşu her zaman aktif olacak. Eğer Active Directory ortamında değilseniz bu ayarı bilgisayarlarınızda Regedit üzerinden manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: GPO, Numlock, Windows 10, Windows 10 Açılışta Numlock Kapalı Olma Sorunu, GPO ile Açılışta NumLock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 8
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ferhat ÜLKER, 1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2017 yılından itibaren Knb Lojistik, Dorak Holding, İleri Teknoloji ve Ulustrans Logistics firmalarında Bilgi Teknolojileri alanında görev aldım. Şu anda Katre ISI firmasında Sistem Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir