1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2007

GFI FAXmaker SMTP 14 for Microsoft Exchange 2007 Kurulumu – Bölüm 2


0

Bir önceki makalemizde GFI FAXmaker SMTP 14 for Microsoft Exchange 2007 ürününün kurulumunu yazmıştık. GFI FAXmaker SMTP 14 for Microsoft Exchange 2007 serisinin ikinci bölümü olan bu makalemizde ise ürünü nasıl konfigüre edebileceğimizi göreceğiz.

Şekil-1’de Bir önceki makalemizden’de hatırlayacağınız gibi Finish diyerek kurulumumuzu tamamlamıştık kurulum tamamlanması sonrasında Şekil-2’de yer alan GFI FAXmaker Configuration Wizard ekranı bizi karşılıyor bu ekran’da Next diyerek konfigürasyonumuza başlıyoruz.

GFI Fax Maker
Şekil-1


Şekil-2


Şekil-3

Şekil-2’de yer alan GFI FAXmaker Configuration Wizard ekranında Next diyerek konfigürasyonumuza başlamıştık ilk ekran olarak karşımıza Şekil-3’te yer alan GFI FAXmaker ürünümüzü nasıl konfigüre edeceğimizi seçeceğimiz ekran geliyor bizim senaryomuzda iki farklı sunucu olması ve bu sunuculardan e-mail sunucu görevini gören sunucu’nun Microsoft Exchange 2007 olması nedeni ile biz birinci seçenek olan My email server will forward faxes and SMSs to this GFI FAXmaker machine seçeneğini seçiyoruz ikinci seçenekte ise bizden POP3 sunucu bilgilerimizi istemektedir ben senaryomuz gereği seçeneğimi seçtiğim için Next seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyorum.

Şekil-4’teki adımımızda bizden GFI FAXmaker’ın faxları alacağı ve göndereceği Microsoft Exchange 2007’mizin adını veya ip adresini ve Microsoft Exchange 2007’mizde oturum oturum açacak olan kullanıcı adı parolasını istiyor ben buraya kendi Microsoft Exchange 2007’mizin bilgilerini girerek Next diyerek devam ediyorum. Buradaki bilgilerde herhangi sorun olup olmadığını konfigürsayonumuzun sonunda görebilmekteyiz.


Şekil-4

Şekil-4’teki ayarlarımızı yaparak Next dedikten sonra Şekil-5’te karşımıza gelen ekranda bizden bulunduğumuz ülkenin kodunu istiyor biz Türkiye’de olduğumuz için 90 yazarak Next diyoruz. Bir sonraki adım olan Şekil-6’daki modem seçenekleri karşımıza geliyor ben analog modem kullandığım için Fax modems seçeneğini seçerek sunucuma bağlı modemleri bulması için Next diyorum. Eğerki arama sonrasında modemler bulunamaz ise Şekil-7’de görmüş olduğumuz ekran karşımıza geliyor burada View detection logs seçeneğine tıklayarak arama ile ilgili logları görebiliriz veya Start detect again seçeneğine tıklayarak tekrar’dan arama yaptırabiliriz. Aşağıda modem bulunamadığındaki logları görebilirsiniz.

Beginning modem detection

——————————————————————————-

Detecting Communications port 1…

No modem found on this port.

Detecting Communications port 2…

No modem found on this port.


Şekil-5


Şekil-6


Şekil-7

Arama sonucunda modemlerimiz bulunduktan sonra karşımıza Şekil-8’de yer alan uyarı geliyor burada bizden FAXmaker kullanıcısıı, dağıtıcı ve yönetici bulunamadığı için bunları seçmemizi istediğini belirtiyor bu uyarıya OK dedikten sonra Şekil-9’da yer alan Active Directory’imizden seçim yapabileceğimiz ekran olan Select Users or Groups ekranı geliyor buradan FAXmaker kullanıcılarını, dağıtıcılarını ve yöneticilerini seçerek devam ediyoruz ben burada sonraki aşamalarda kullanıcıları seçmek istediğim için sadece kendi kullanıcımı ve administrator kullanıcısını seçerek devam ediyorum.


Şekil-8


Şekil-9


Şekil-10


Şekil-11

Kullanıcı seçimlerimizi yaptıktan sonra Next diyerek devam ettiğimizde karşımıza Şekil-11’de yer alan ekran gelmekte buradan Microsoft Exchange 2007’mizle GFI FAXmaker’ımız arasındaki bağlantının çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz yada bu kontrolu yapmadan Skip test ( not recommended ). Burada yapacağımız kontrolu kesinlikle yapmanızı öneririm. Eğer aradaki bağlantı başarısız olursa aşağıdaki hatayı alırız. Aradaki bağlantının başarısız olmasının nedenleri ise Şekil-4’te yer alan bilgileri yanlış girmemizden, Microsoft Exchange 2007 tarafında Connector’u kurmamamızdan veya Connector’u yanlış konfigüre etmiş olmamızdan kaynaklanır. Test’imizin başarılı olduğunu varsayarak Next diyorum.

Test started…

Sending test from ‘test@faxmaker.com’ to ‘abdulkadir.tophan@mshowto.org, administrator@mshowto.org’ failed.

0x80040211, The message could not be sent to the SMTP server. The transport error code was 0x80040217. The server response was not available

Next diyerek devam ettiğimizde GFI FAXmaker Fax Server service ve GFI FAXmaker Message Transfer Agent service otomatik olarak başlayacaktır bu işlem sonrasında tekrar Next dediğimizde ise konfigürasyon sihirbazı tamamlanacaktır.


Şekil-12


Şekil-13

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referans

GFI FAXmaker

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir