1. Anasayfa
 2. Haberler

MS’in Bir Süredir Üzerinde Çalıştığı Gazelle Ortaya Çıkıyor; İnternet Tarayıcı Kavramı Değişiyor!


0

GazelleMS’in bir süredir üzerinde çalıştığı Gazelle ortaya çıkıyor; internet tarayıcı kavramı değişiyor Şimdiye kadar Internet Explorer’ın pek çok sürümünde karşılaşılan ölümcül güvenlik açıklarından sıkılan Microsoft işin temeline inmiş. İnternet sitelerinin yaygın olarak kullandığı AJAX sayesinde insanlar birden çok internet sitesine aynı anda bağlanabiliyorlar. Fakat AJAX’ın bir güvenlik açığı yüzünden kötü niyetli kişiler, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirebiliyor. İşin performans yanında ise kullanıcıların çok tab açarak sörf yapmasının sistemi yavaşlatması var. Gazelle bunun da önüne geçmeyi amaçlıyor. işletim sistemi gibi tarayıcı Gazelle bu sorunları aşmayı amaçlayan yeni bir kernel. İnternet tarayıcıya işletim sistemi içerisinde kapalı bir işletim sistemi gibi davranıyor. Bu açılan sitelerin birbirleriyle etkileşime geçmesini ve sörf yapmakta kullanılan bilgisayarın kaynaklarının ele geçirilmesini engelliyor.

Yine de bazı sorunlar var. Gazelle kernel üzerine kurulu Internet Explorer şu an oldukça yavaş çalışıyor ve çok daha fazla sistem kaynağı tüketiyor. Gazelle şimdilik Internet Explorer 7’yi sadece açılış süresinde geçebiliyor. Microsoft’tan Helen Wang “Web uygulamaları işlev ve kalite açısından dev bir adım atabilir” diyor. Bu proje sayesinde internet uygulamalarının masaüstü yazılımların performans ve işlevselliğine ulaşması mümkün olacak. Gerçekten de internetin yüzünü değiştirip, internet projeleriyle ilgilenenlere sayısız olanaklar açacak devrimsel bir gelişme bu. Sunacağı güvenlik sayesinde de günlük kullanıcılar güvenlik sorunlarıyla çok daha az uğraşmak zorunda kalacak.

Kaynak: teknolojide.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir