1. Anasayfa
 2. Haberler

Gates’ten Emeklilik Hazırlığı


0

Microsoft’un kurucusu ve patronu Bill Gates, yönetimdeki rolünü 2008’e kadar aşamalı olarak azaltacağını ve zamanının çoğunu hayır işlerine ayıracağını söyledi.

Gates’in grubundan yapılan yazılı açıklamada, ”dünyanın en zenginadamı”nın gruptaki rolünü aşamalı olarak azaltacağı ve dünyadaki sağlık ve eğitim çalışmalarına daha çok zaman ayıracağı belirtildi.

Açıklamada, Gates’in günlük sorumluluklarının devrinin düzenli ve yumuşak bir geçişle sağlanabilmesi için 2 yıllık bir geçiş dönemi öngörüldüğü ve Gates’in 2008’den sonra da danışman olarak grupta kalmaya devam edeceği belirtildi.

Gates, daha önce, Microsoft’taki sorumluluklarının bir kısmını Steve Ballmer’a devretmişti.

51 yaşındaki Gates de bir basın toplantısı düzenleyerek emekliye ayrılmadığını, ancak önceliklerini yeniden düzenlediğini söyledi.

Gates, 2 yıllık bir ”yumuşak geçiş” hazırladıklarını belirttiği açıklamasında, ”grup, ayda 1 milyar dolar kar sağlamaya devam etmek için rayında” ifadesini kullandı.

Bill Gates, ”Microsoft Başkanı” sıfatını 2008’e kadar koruyacak,daha sonra da danışmanlık görevini üstlenecek. Şu andaki teknik sorumlu Ray Ozzie lojistiğin, bir başka teknik sorumlu Craig Mundie dearaştırma ve stratejinin başına geçecek. Grup, başkanlık görevini kimin üstleneceğini açıklamadı, ancak şu andaki Genel Müdür Steve Ballmer’ın bu görev için adı geçtiği belirtiliyor.

1980’de Microsoft’a giren ve 2000’den bu yana Genel Müdür olan Balmmer, zaten ”şirketin yüzü” olarak biliniyor. Uzmanlar, Gates’in açıklamasının sürpriz olmadığına, Ballmer’a 2000’de görevi devrederken sürecin işlemeye başladığına ve son aylardada Gates’in özel yaşamına vurgu yaparak ailesinden çok sık söz etmeye başladığına dikkati çekiyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir