1. Ana Sayfa
  2. Server 2003

File Server Migrate İşlemi Nasıl Yapılır


0

Varolan File Server’ınızın bir süre sonra yerini yenisine bırakma zamanı mutlaka gelecektir. Sanırım her sunucunun kaçınılmaz sonu zaten hep aynı ama iş, tüm yapının belli kurallar ile çevrelenmiş dosyaları, klasörleri olunca biraz daha riskli hale geliyor. Yeni sunucuya geçişten sonra sadece üst düzey yönetici grubunun ulaşması gereken bir klasöre tüm şirket çalışanlarının erişebilir duruma geldiğini düşünsenize.

 

Paylaştırılmış bir klasörü farklı bir sunucuya taşırken security ve permissions seçeneklerinide taşımak gerekir. Fakat sadece kopyala ile klasörlerinizi yada dosyalarınızı taşırsanız gerekli haklar yeni sunucuya taşınmayacaktır. İşte bu tarz migration işlemlerinde Microsoft File Server Migration Toolkit kullanabiliyoruz.

 

1.     FSMT’i buraya klikleyerek indirebilirsiniz.

2.     Yeni file server olacak sunucuya yukarıdaki linkten indirdiğiniz toolkit’i kuralım.

3.     Project Name and Location penceresinde log dosyası, raporlar ve ayarların saklanacağı yeri belirtelim.

4.     Eğer paylaşımlarınızı DFS üzerinde barındıracaksanız Use the following DFS root server kurucuğunu işaretleyip aşağıdaki alana DFS sunucunuzun adını yazmanız yeterli olacaktır. Ben bu makalemde DFS kullanmadan devam edeceğim.

 

Şekil-1

 

5.     Default Location for Migrated Stored Folders penceresinde yeni sunucuda klasörlerin saklanacağı en üstteki klasörü seçip işlemi bu şekilde bitirelim.

 

Şekil-2

 

Artık dosyalarımızı hangi sunucudan alacağımızı seçeceğiz.

 

6.     Add Server’ı klikleyerek source (eski file server adı) sunucunun adını yazalım ve listeye eklenmesini sağlayalım. Bu şekilde artık source üzerindeki tüm paylaşılmış klasörleri görebilir hale gelmemiz gerekiyor. Migrate edeceğimiz klasörlerin kutucuklarını işaretleyelim.

 

Şekil-3

 

7.     Target volumes’u kullanarak migrate den sonra paylaşılacak yeni klasör yapısını, isimlerini, lokasyonunu görebilir ve değiştirebilirsiniz.

 

Şekil-4

 

8.      Continue diyerek devam edelim ve gelecek uyarıdaki Yes butonunu klikleyelim.

9.     Bu aşamadan sonra eski sunucunuzdan seçtiğiniz paylaşılmış klasörleriniz yeni sunucunuza aktarılacak ve işlem sonunda eski sunucunuzdaki klasörlerin paylaşımları otomatik olarak kaldırılacaktır.

 

Bu işlemler sonucunda eski file server’ınızdaki paylaşılmış klasörlerinizi yeni bir file server’a, izinlerinde ve güvenlik seçeneklerinde bir değişiklik olmadan taşımış olduk.

 

Referanslar

 

Microsoft File Server Migration Toolkit

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/upgrading/nt4/tooldocs/msfsc.mspx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap