0

Varolan File Server’ınızın bir süre sonra yerini yenisine bırakma zamanı mutlaka gelecektir. Sanırım her sunucunun kaçınılmaz sonu zaten hep aynı ama iş, tüm yapının belli kurallar ile çevrelenmiş dosyaları, klasörleri olunca biraz daha riskli hale geliyor. Yeni sunucuya geçişten sonra sadece üst düzey yönetici grubunun ulaşması gereken bir klasöre tüm şirket çalışanlarının erişebilir duruma geldiğini düşünsenize.

 

Paylaştırılmış bir klasörü farklı bir sunucuya taşırken security ve permissions seçeneklerinide taşımak gerekir. Fakat sadece kopyala ile klasörlerinizi yada dosyalarınızı taşırsanız gerekli haklar yeni sunucuya taşınmayacaktır. İşte bu tarz migration işlemlerinde Microsoft File Server Migration Toolkit kullanabiliyoruz.

 

1.     FSMT’i buraya klikleyerek indirebilirsiniz.

2.     Yeni file server olacak sunucuya yukarıdaki linkten indirdiğiniz toolkit’i kuralım.

3.     Project Name and Location penceresinde log dosyası, raporlar ve ayarların saklanacağı yeri belirtelim.

4.     Eğer paylaşımlarınızı DFS üzerinde barındıracaksanız Use the following DFS root server kurucuğunu işaretleyip aşağıdaki alana DFS sunucunuzun adını yazmanız yeterli olacaktır. Ben bu makalemde DFS kullanmadan devam edeceğim.

 

Şekil-1

 

5.     Default Location for Migrated Stored Folders penceresinde yeni sunucuda klasörlerin saklanacağı en üstteki klasörü seçip işlemi bu şekilde bitirelim.

 

Şekil-2

 

Artık dosyalarımızı hangi sunucudan alacağımızı seçeceğiz.

 

6.     Add Server’ı klikleyerek source (eski file server adı) sunucunun adını yazalım ve listeye eklenmesini sağlayalım. Bu şekilde artık source üzerindeki tüm paylaşılmış klasörleri görebilir hale gelmemiz gerekiyor. Migrate edeceğimiz klasörlerin kutucuklarını işaretleyelim.

 

Şekil-3

 

7.     Target volumes’u kullanarak migrate den sonra paylaşılacak yeni klasör yapısını, isimlerini, lokasyonunu görebilir ve değiştirebilirsiniz.

 

Şekil-4

 

8.      Continue diyerek devam edelim ve gelecek uyarıdaki Yes butonunu klikleyelim.

9.     Bu aşamadan sonra eski sunucunuzdan seçtiğiniz paylaşılmış klasörleriniz yeni sunucunuza aktarılacak ve işlem sonunda eski sunucunuzdaki klasörlerin paylaşımları otomatik olarak kaldırılacaktır.

 

Bu işlemler sonucunda eski file server’ınızdaki paylaşılmış klasörlerinizi yeni bir file server’a, izinlerinde ve güvenlik seçeneklerinde bir değişiklik olmadan taşımış olduk.

 

Referanslar

 

Microsoft File Server Migration Toolkit

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/upgrading/nt4/tooldocs/msfsc.mspx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir