İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. FBackup Yazılımı Kurulumu ve Backup (Yedek) Alma İşlemi Nasıl Yapılır

FBackup Yazılımı Kurulumu ve Backup (Yedek) Alma İşlemi Nasıl Yapılır


Bugün sizlere yazılımının kurulumunu ve backup alma yöntemini anlatacağım. Ürünün en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi canlı ortamdaki sanal sunucu yedeklerini sunucuları durdurmadan alabilmesi tabi ki. Hemde bu işi bir ton para dökerek değil tamamen ücretsiz olarak yapıyor J yani free. Yazıda kısa bir kurulum ve yedek alma işleminin nasıl yapılabildiğini anlattım. Dilerseniz yazılımı http://www.fbackup.com/tr/ adresinden indirebilir ve diğer özelliklerini de görebilirsiniz. Yükleme yaptıktan sonra programı çalıştırıyoruz.


Resim-1


Resim-2

“New Backup” seçeneğini seçiyoruz.


Resim-3

Bu ekranda “Local” ve “Network” olmak üzere iki seçeneğimiz mevcut. Local kısmından backup alacağımız dosyayı nereye kayıt edeceğimizi ve klasörünü seçiyoruz. İstersek Network kısmından dosyamızın yedeğini ağ üzerinde bir dosyaya kayıt edebiliriz. Next seçeneğini işaretliyoruz.


Resim-4

Add Folder seçeneği ile backup alacağımız sürücüyü veya dosyaları seçiyoruz. Next seçeneği ile ilerliyoruz.


Resim-5

Make Full kısmını seçtiğimiz zaman backup alınacak dosyalarımız sıkıştırılıp kayıt edilir. Make mirror kısmında ise dosyalarımıza sıkıştırma işlemi uygulanmadan backup alınır. İstersek encrypt kısmından backup dosyalarımızı şifreleyebiliriz. Next seçeneği ile devam ediyoruz.


Resim-6

Bu makalemizde Manually seçeneği ile devam ediyoruz. İstersek gün, hafta, ay ve saat belirterek düzenli olarak backup alabiliriz. Save and Run seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.


Resim-7

Backup işleminin bitirildiğine dair mesajımızı aldıktan sonra dosyalarımızı restore edip açalım. Restore seçeneğini işaretliyoruz.


Resim-8

Restore işlemini yapacağımız klasörü seçip Finish seçeneği ile devam ediyoruz.


Resim-9

Restore işlemini yaptıktan sonra dosyalarımızı kontrol edelim.


Resim-10

Böylece dosyalarımıza ulaşmış olduk.

Not: FBackup 5.0 yazılımı kullanılmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Merhaba.Bu programı kullanarak canlı sql database ve exchange mailbox yedeklerinide alabiliyormuyuz.free olarak.

  2. Merhabalar

    Sorularınızı forum.mshowto.org adresinden sorabilirsiniz.

    İyi çalışmalar dilerim.