1. Ana Sayfa
  2. C#

Facade Tasarım Deseni Nedir ?

Facade Tasarım Deseni Nedir ?
+ - 0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Facade desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Facade Deseni Nedir ?

Facade deseni, birden fazla sınıfı tek bir yapı altında toplayarak kullanmamızı sağlayan tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Tanımlamış olduğumuz Interface ve Class dosyalarında Create işlemi gerçekleştiren kodlarımızı yazalım. Bu iki yapıyı da bir arada kullanmak istediğimiz durumda kullanacağımız yerde iki sınıfı da ayrı ayrı refedans olarak almak zorunda kalacağız. Bunun yerine Facade deseni ile tek referans vererek işlemimizi yapalım.

Resim-6

Türetilecek nesnelerimizi içeren bilgilerin oluşturulması için bir sınıf oluşturduk ve nesnelerimizi bu sınıfta kullandık.

Resşm-7

Kullanmak istediğimiz özellikleri eklediğimiz Facade sınıfımızı işlem yapmak istediğimiz yerde türeterek gerekli işlemleri kullanmış olduk. İlerleyen zamanlarda başka bir işlem daha yapmak istersek bu yapıyı bozmadan ekleme şansımız olmuş olacak.

Böylece Facade tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,facade design ,facade nedir,facade tasarim deseni,c#,.net,facade pattern

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap