1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server

Exchange Server’dan SMTP Verileri Nasıl Listelenir ve Dışarı Aktarılır

Exchange Server’dan SMTP Verileri Nasıl Listelenir ve Dışarı Aktarılır
0

Merhabalar, bu yazımda Exchange Server‘dan SMTP verilerini nasıl listeleyebileceğimizi ve bilgileri nasıl dışarı aktarabileceğimizden bahsedeceğim. Bu veriler ile çeşitli raporlar oluşturulabilir veya toplu işlemler yapabilirsiniz.

Öncelikle Exchange sunucumuza giriş yapıyoruz.

Resim-1

Sunucu içerisinden Exchange Management Shell uygulamasına giriş yapıyoruz.

Resim-2

Exchange Management Shell içerisine girdikten sonra önümüze gelen komut satırından istediğimiz komutları giriyoruz. Ben kullanıcı adı ve mail adresini alarak örnek vereceğim. Eğer alacağınız bilgilerin adını bilmiyorsanız, aşağıda yer alan komutu kullanarak tüm tabloları görebilir ve istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Yeteri kadar bilgi aldığınızı düşündüğünüzde CTRL+C kısayolunu kullanarak veri akışını durdurabilirsiniz.

Ben kullanıcı adı ve mail adresini alacağım için aşağıda yer alan komutu kullanacağım.

Resim-3

Göründüğü üzere Exchange Server’da yer alan tüm kullanıcı adları ve mail adresleri alt alta dizilecektir.

Bu çektiğimiz verileri dışarı aktarmak için aşağıda yer alan komutu kullanabiliriz. Öncelikle çekmek istediğimiz verilerin ismini sonrasında çıkarmak istediğimiz dizini yazıyoruz. Dosya formatı olarak ben .txt tercih edeceğim, siz isterseniz .csv olarak da verileri alabilirsiniz.

Resim-4

İstediğimiz veriler bu şekilde dışarı aktarılmış oldu.

Siz de bu adımlar takip ederek Exchange Server’dan bilgi çekebilir ve dışarı aktarabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı www.mshowto.org/forum/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Exchange Server, Exchange, Mailbox, GetRecipient, Powershell, Exchange Management Shell

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencisidir. Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir. Şu anda B2B Teknoloji'de Teknoloji ve Altyapı Danışmanı olarak çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yap