1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server Recipients Türleri Nelerdir?

Exchange Server Recipients Türleri Nelerdir?

Sizlere Server üzerinde inceleyeceğimiz ve sıkla kullanacağımız kullanıcı tiplerinden bahsedeceğim. Server kullandığımız alanlarda maliyeti düşürmek adına Kullanıcı planlanması gerekmektedir. CAL lisansı gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.


Resim-1

CAL lisansından bahsedecek olursak, kullandığımız sistemin, client-user olan tarafından kullanım bedelidir.  Bu yüzden dikkatli yapılması gerekmektedir.

Tipler ;

  • Mailbox User
  • Mail Enable User
  • Mail Contact

Mailbox User

Bilindiği gibi kullanıcılarını Active Diretory’den almaktadır.
Buna göre açacağımız kullanıcı aynı zamanda Active Diretory’de olması gerekmektedir ya da açacağımız kullanıcı aynı zamanda Active Diretory’de olacaktır.

Domanin Account  + Exchange User = Mailbox User olarak görebiliriz.


Resim-2

Buna göre Exchange User aynı zamanda Domain Account’a sahiptir.

Mail Enable User

Öyle zamanlarla karşılaşmaktayız ki Şirket içerisinde olan kullanıcı outsource olarak gönderilmiş olabilir. Kişini şirket içi kaynaklara erişebilmesi için Active Directory üyesi olup External Mail olarak tüm e-maillerin yönlendirilmesi durumudur.

Domain Account + External Mail = Mail Enable User olarak görebiliriz.


Resim-3

Mail Contact

Tamamen organizasyon dışında olan kişiler için geçerlidir. Tanımlanmış external e-mail adreslerini contract oluşturarak, organizasyonunuzda bir mail grubu oluşturup bir mail contact’ı oluşturabilme durumudur.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Mailbox User tanımındaki active Diretory derken ?