1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013 Üzerinde alınan “Exceeded the Configured Maximum Database Size” Hatasının Çözümü

Exchange Server 2013 Üzerinde alınan “Exceeded the Configured Maximum Database Size” Hatasının Çözümü


VidyoConnect

Exchange Server 2013 üzerinde oluşturduğunuz bir Database’in boyutu 1 TB’ı geçtiğinde aşağıdaki ekranda göreceğiniz gibi “Cannot be Mounted “Database adı” on this Server exceeded the configured maximum Database size and service recovery was not attempted” hatası alırsınız.


Resim-1

Database boyutu


Resim-2

Bu problem gidermek için –Force parametleri ile Database’i Mount etmek gerekir. Fakat öncesinde Registry de bir kayıt eklemesi yapmak gerekir.

Bu ekleme işlemini yapmak için Database’in GUID ini bulmanız gerekir. Çünkü işlemi yapacağınız yerde Database’in adı yerine GUID I yazacaktır.

Database’in GUID’ini bulmak için Exchange Management Shell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Get-MailboxDatabase | fl Identity, Guid

Database’inize ait GUID burada gözükecektir. Sonrasında aşağıdaki Registry alanına gidiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\Sunucu adı\Private”Database GUID”

Buraya yeni bir D-word oluşturunuz ve adına ” Database Size Limit in GB” ismini veriniz. Değer olarak ise hexadecimal olarak 411000 değerini veriniz. Bu boyutu 2 TB a çekecektir.


Resim-3

Sunucunuzu yeniden başlattıktan sonra,

Mount-Database “Database ismi” –force komutu ile Database’i tekrar Mount edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap