1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2010
 3. Exchange Server 2010’da Kullanıcı Seçenekleri Nasıl Değiştirilir

Exchange Server 2010’da Kullanıcı Seçenekleri Nasıl Değiştirilir

Posta kutularına sahip kullanıcı hesaplan oluşturduğunuzda genel ayarlar, kullanılabilir Web, kablosuz hizmet ve protokolleri belirler. Aşağıdaki adımları tamamlayarak, istediğiniz an her kullanıcı için bu ayarlan değiştirebilirsiniz:

 1. Exchange Management Console’da, Recipient Configuration düğümünü genişletip ilgili Mailbox’ı seçin.
 2. Çalışmak istediğiniz kullanıcının posta kutusu girişini çift tıklayın.


Resim-1

 1. Mailbox Features sekmesini tıklayın. Kullanıcı için aşağıdaki Web, kablosuz hizmetler ve protokolleri yapılandırın:
 • Outlook Web
  App Kullanıcının Web tarayıcısı ile posta kutusuna erişmesini sağlar. Properties, Outlook Web App posta kutusu ilkesi belirlemenizi sağlar.
 • Exchange ActiveSync Kullanıcının posta kutusunu eşitlemesini ve kablosuz aygıtlara göz atmasını sağlar. Properties, bir Exchange ActiveSync ilkesi belirlemenizi sağlar.


Resim-2

 • Unified Messaging Kullanıcının ses tarayıcısı gibi bütünleşik İleti özelliklerine erişmesini sağlar. Bütünleşik iletiyi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Exchange Management Console’da, posta kutusu girişim farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Enable Unified Messaging veya Disable Unified Messaging’i tıklayın ve istemleri izleyin.
 • MAPI Kullanıcının posta kutusuna Messaging Application Programming Interface (MAPI) e-posta istemcisi ile erişmesini sağlar.
 • POP3 Kullanıcının posta kutusuna Post Office Protocol v3 (POP3) e-posta istemcisi ile erişmesini sağlar. Properties, sunucudan alınan iletilerin MlME biçimini belirtmenizi sağlar.
 • Internet Message Access Protocol version 4 (IMAP4) Kullanıcının posta kutusuna IMAP 4 e-posta istemcisi ile erişmesini sağlar. Properties sunucudan alınan iletilerin MİME biçimini belirtmenizi sağlar.
 • Archive Kullanıcı için arşiv posta kutusunun oluşturulup oluşturulmadığını belirtir. Properties, arşiv posta kutusunun adını belirtmenizi sağlar. Bir arşiv posta kutusunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Exchange Management Console’da, posta kutusu girişini farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Enable Archive’ı veya Disable Archive’ı tıklayın ve istemleri izleyin.
 1. Bir seçim yapın ve Enable veya Disable’ı tıklayarak durumu değiştirin. Seçenek, yapılandırılabilir özelliklere sahipse ve özellikleri değiştirmek isterseniz, seçiminizi yapın ve Properties’i tıklayın. Değişiklikleri yapın ve OK i tıklayın. Properties iletişim kutusunu kapatmak için tekrar OK’İ tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap