1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003
  3. Exchange Server 2000’den Exchange Server 2003 ‘e Upgrade İşlemi

Exchange Server 2000’den Exchange Server 2003 ‘e Upgrade İşlemi


Değerli Mshowto Takipçileri,

Bu makalede sizlere Windows Server 2000 üzerinde hizmet veren Exchange Server 2000’i yine aynı sunucu üzerindeyken Exchange Server 2003 ‘e upgrade işlemini gerçekleştireceğiz.  Belki şunu söyleyebilirsiniz “ Şuan da hala Exchange Server 2000 kurulu sunucu var mı ? “  Evet hala Exchange Server 2000 hizmetinden yararlanan şirket vb.  kurumlar var. Bu yüzden bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. İşlemlere başlamadan önce Windows Server 2000 işletim sisteminizin ve Exchange Server 2000’in Sp güncelleştirmesini yapmanız gerekiyor.

1.)    Windows Server 2000’in özelliklerini kontrol ettiğimizde Sp4  güncelleştirilmesi yapıldığını görüyoruz.


Resim 1

2.)    İşletim sistemimizin kontrolünü yaptıktan sonra ise Exchange Server 2000’in kontrollerini yapmamız  ve Sp3 güncelleştirilmesinin yapılmış olması gerekiyor.


Resim 2

3.)    Bu kontrol işlemlerimden sonra artık Upgrade işlemlerine başlayabiliriz. Komut satırında Exchange 2003 kurulum Cd ‘ içerisindeyken önce “ Setup /forestprep”  komutunu çalıştırıyoruz ve gelen bilgilendirme ekranına Next diyoruz.


Resim 3

4.)Lisans sözleşmesi ekranında ise “I Agree” seçeneğini seçerek Next diyoruz,


Resim 4

5.)     “Forestprep”  işlem ekranın otomatik olarak geldiğini göreceksiniz.Bu ekranda  Next diyerek sonraki ekrana geçiyoruz.


Resim 5

6.)    Gelen hesap bilgileri ekranında ise herhangi bir işlem yapmadan Next diyoruz.


Resim 6

7.)    Ve ForestPrep işleminin sorunsuz olarak tamamlandığını görüyoruz.


Resim 7

8.)    Bu aşamaya kadar anlatılan işlem adımlarını aynı şekilde  “Setup /Domainprep “ komutu için uyguluyoruz.


Resim 8

9.)    Domainprep ve Forestprep işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlandığına göre artık Exchange 2003 upgrade işlemine başlayabiliriz. Bu işlem için ise Exchange Server 2003 Cd içerisinde I386 altında bulunan Setup çalıştırıyoruz, gelen bilgilendirme ekranını Next ile geçiyoruz. Lisans ekranında ise “I Agree “ seçeneğini seçerek Next diyoruz. Yapılan işlemlerde herhangi bir eksiklik ya da hata yoksa aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntünün gelmesi gerekiyor. Dikkatinizi çektiyse Action bölümünde Upgrade yazılı, burada herhangi bir değişiklik yapmadan Next  diyoruz.


Resim 9

10.) Installation Summary ekranında Next diyerek Upgrade işlemimizi başlatıyoruz ve işlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.


Resim 10

Bir diğer makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yorum Yap