1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013, Server 2008 R2 Üzerinde Nasıl Kurulur – Bir Sunuculu Yapı Kurulumu

Exchange 2013, Server 2008 R2 Üzerinde Nasıl Kurulur – Bir Sunuculu Yapı Kurulumu

nasıl kurulur sanırım en çok aratılan yazılar arasında ve bunca bilgi karmaşası arasında temiz ve klayca anlaşılabilecek bir nasıl kurulur yazısını paylaşmak istedim. Bu yazıda adım adım Exchange 2013 Preview’ın 2008 R2 SP1’li bir snucu üzerine nasıl kurulacağını göreceksiniz.

Anlatımı yaptığım test ortamındaki yapı aşağıdaki gibidir :

  • 1 adet 2008 R2 üzerinde çalışan Domain Controller
  • 1 adet 2008 R2 üzerinde çalışan Exchange 2013

Kısacası iki sunuculuk basit bir ortamda kurulum gerçekleştireceğiz. Daha önceki yazımda Exchange 2013 Preview versiyonunun Server 2008 R2 üzerine kurulması için yapılması gerekenleri yazmıştım. Kuruluma başlamadan önce bu yazıdaki bahsi geçen işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. İlgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ön gereksinimleri tamamladıktan sonra forest ve domain bazında çalıştırılması gereken komutları çalıştırmaya sıra geldi. Bu işlemleri yaparken kullanacağınız hesabın aşağıdaki gruplara üye olması gerektiğini de unutmayın, bunlar:

  • Enterprise Admin
  • Domain Admin
  • Schema Admin

Sırasıyla komutları Exchange kuracağınız sunucu üzerinde çalıştırma başlayın. İlk komut schema üzerinde ilgili Exchange 2013 Attribute’lerini ekleyecektir. İkinci ve üçüncü komutlar ise ksaıcası ilgili grupları yaratıp yetkilendirme yapacaklardır.

  • setup.exe /prepareschema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms
  • setup.exe /preparead /organizationname:MSHOWTO /IAcceptExchangeServerLicenseTerms
  • setup.exe /preparedomain /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Eğer birden fazla domain ya da child domain içeren bir yapıda iş yapıyorsanız yukarıdaki ikinci ve üçüncü komutu iş yaptığınız domain’ler de tekrar tekrar çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda aynı komutu tekrar tekrar kullanmak yerine örneğin üçüncü komut için /PrepareAllDomains parametresini de tercih edebilirsiniz.

Ve artık sıra Setup.exe’yi çalıştırmaya geldi.


Resim-1


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5

Kurmak istediğiniz rolleri seçin. Görüldüğü gibi artık HUB rolü bulunmuyor. Yine daha önceki yazılarımdan bir tanesinde HUB rolünün artık MB rolü içerisinde bir servis olarak çalıştığını açıklamıştım. Dilerseniz rolleri ayrı ayrı da kurabilirsiniz fakat biz bu yazımızda tek sunuculu bir ortam yaratmaya çalıştığımız için iki kutucuğu da seçerek devam ediyoruz.


Resim-6


Resim-7

Organizasyon adını yazın ve devam edin.


Resim-8

Zararlı içerikten korunmak için seçeneği NO olarak bırakın. Daha sonra bu özelliği ayrı bir yazıda anlatacağım.


Resim-9

CAS için internette kullanacağınız domain adınızı içeren ismi yazın. Sunucunuza mail gelirken diğer mail sunucuları bu ismi kullanarak erişim sağlayacaklar.


Resim-10


Resim-11


Resim-12


Resim-13

Ve yükleme işleminden sonra karşınızda Exchange Admin Center. Artık MMC’den çalışan bir admin panel bulunmuyor. Web üzerinden yönetiyoruz.


Resim-14

Hatta dilerseniz Türkçe dil seçeneğini seçerek tüm Exchange ortamınızı Türkçe olarak yönetmeniz de mümkün.


Resim-15


Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (1)