1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013
 3. Exchange 2013’un Server 2008 R2’ye Kurulumu İçin Ön Gereksinimler Nelerdir

Exchange 2013’un Server 2008 R2’ye Kurulumu İçin Ön Gereksinimler Nelerdir


Ruijie Teknoloji Günü

Server 2013 Preview kurulumunu tek sunuculu (CAS ve MB aynı sunucuda) bir yapıda kurmak için gereksinimler nelerdir, bu yazıda bu listeye hızlıca ulaşabilir ve gereksinimleri tamamlayabilirsiniz. Kuruluma geçmeden önce aşağıdaki güncellemeleri gerçekleştirin. Bunlar:

 1. Microsoft Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit
 2. Microsoft Office 2010 Filter Pack 64 bit
 3. Microsoft Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit
 4. .Net 4.5
 5. Windows Management Framework 3.0
 6. Microsoft Knowledge Base article KB2619234 (http://support.microsoft.com/kb/2619234).
 7. Microsoft Knowledge Base article KB974405 (http://support.microsoft.com/kb/974405).

Aşağıdaki komutu kullanarak 2013 için gereken bazı servis ve özellikleri hazır hale getirin ve yükleyin. Dilerseniz bunları tek tek UI’den de yapabilirsiniz fakat bu durum zaman kaybından öteye geçmeyecektir.

 • Import-Module ServerManager
 • Add-WindowsFeature RSAT-ADDS

Tek sunuculu (MB ve CAS aynı sunucuda) bir yapıda aşağıdaki komutun çalıştırılması ile gerekli olan tüm servisler ve özellikler yüklenecektir.

 • Add-WindowsFeature Desktop-Experience, NET-Framework, NET-HTTP-Activation, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Web-Server, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI

Aşağıdaki komutu çalıştırın ve ASP.NET ile IIS’in uygun şekilde çalışmasını sağlayın.

 • C:\>cd “c:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319\aspnet_regiis.exe” -ir -enable
 • C:\> IISReset

WinRM’i kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanın,

 • winrs.exe -r:SUNUCU_ADINIZ ipconfig

Eğer bağlanılamadığına dair bir uyarı alıyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

 • Winrm quickconfig

Mailbox sunucusu için Task Schedule servisinin Enabled, Otomatik ve çalışır olduğunu kontrol edin.


Resim-1

Client Access Server için ise Net.TCP Port Sharing service’inin Enabled, Otomatik ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin.


Resim-2

Exchange Server’ı kuracağınız sunucudan Microsoft Visual C++ 11 BETA’yı uninstall edin.


Resim-3

Evet artık kurulum için hazırsınız. Adım adım sanırım ancak bu kadar kısa anlatılabilirdi.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.technet.com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)