1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013

Exchange 2013 Preview Nasıl Kurulur – Detaylı Anlatım – Bölüm 1


0

Bu makale serisi Exchange 2013 Preview versiyonu kullanılarak yazılmıştır. Bu özellikler ve ayarlar ürünün yayınlanmasından sonra değişebilir.

Microsoft Exchange 2013 Preview ile gelen yeniliklere genel bakış makalesinde sizlere bazı yeni özelliklerden ve yeniliklerden bahsetmiştim. Bu makale serimizde ise sizlere detaylı olarak kurulumu anlatmak istiyorum. Kuracağımız yapı tek bir Active Directory site için olacak ve genel bir kurulum yapacağız. Oluşturmaya çalışacağımız yapı şu şekilde olacak.


Resim-1

Bu şekilde bir yapı kurmamın herhangi bir nedeni yok sizler kurulum yaparken farklı yapıları oluşturabilirsiniz. Bu yapı tam anlamıyla önerilen veya tavsiye edilen bir tasarım değil ancak kurulum işlemlerini anlamamızı sağlayacak ve test ortamında tek bir Active Directory site için gereksinimleri fazlasıyla karşılayacak bir yapı olacaktır. Ek olarak benim ortamımda Layer 4 Load balancer bulunduğundan ben mail.get-mailbox.org adresini bu load balancer üzerinde ayarladım. Henüz DNS Round Robin’i test etme imkanım olmadı ama yakın zaman da test edip bu konuda da sizlerle bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağım.

Genel Olarak bu makale serisinde aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapacağız:

 1. Bölüm – Mailbox Sunucuların Kurulumu
 2. Bölüm – Client Access Server Kurulumu, Mail Akışı ayarları
 3. Bölüm – Sertifika ayarları, Virtual Directory Ayarları
 4. Bölüm – Database Availability Group Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce bir kaç not:

 • Bu test ortamı kurulumunda kullanılan bütün işletim sistemleri Windows Server 2012 Release Candidate Datacenter Build 8400.
 • Forest ve Domain Functional Level: Windows Server 2012 Release Candidate
 • Windows 2008 R2 ile kurulum gereksinimleri açısından farklılıklar bulunmaktadır. Eğer kurulumlarınızı Windows 2008 R2 ile yapıyorsanız lütfen TechNet üzerinden gereksinimleri kontrol edin.
 • Kurulum sırasında Powershell kullanımını minimum seviyede tutmaya çalıştım Powershell kullanarak kurulumları dahi basit halde yapabiliriz ama Exchange Admin Center kullanımına alışmak açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.
Sunucu IsmiRolüNetwork 1Network 2
SV-DC01Domain Controller, Certificate Authority10.0.0.240X
SV-EX01Mailbox Server10.0.0.241192.168.168.1
SV-EX02Mailbox Server10.0.0.242192.168.168.2
SV-EX03Client Access Server10.0.0.243X
SV-EX04Client Access Server10.0.0.244X

Client ve Replication Networklerini ayırmak istediğimiz için Mailbox Sunucularımda ikinci network ayarladık.

Kuruluma önerilen şekilde yani Mailbox Server Kurulumu ile başlıyoruz.

Mailbox Server Kurulumu

Ön Koşulların Sağlanması

Active Directory ortamımıza ilk Exchange Sunucumuzu eklemeden önce Schema güncellemesi gerekiyor. Bu işlemi kurulum ile birlikte veya kurulumdan önce yapabilirsiniz. Biz tek bir Active Directory site içerisinde kurulum yapacağımızdan ben bu işlemi ayrı bir işlem olarak yapmadım. Kurulum adımları sırasında kendisi bu işlemi yapacaktır. Bu işlemi yapabilmesi için kurulum yapacağımız kullanıcı hesabımızın aşağıdaki gruplara dahil olması gerekiyor.

 • Schema Admins
 • Domain Admins
 • Enterprise Admins

Schema güncellemesini kurulum sırasında wizard üzerinden yapacağımız için öncelikle Active Directory Management Tools kurulumu yapmamız gerekiyor.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS


Resim-2

Bu işlemi tamamladıktan sonra Exchange 2013 Preview kurulumu için gerekli olan rolleri ve özellikleri kurmamız gerekiyor. Bu  hem Mailbox hem de Client Access Server için aynı.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation


Resim-3

Bu roller ve özelliklere ek olarak Mailbox Server kurulumunda önce şu uygulamaları sırasıyla kurmamız gerekiyor:

 1. Microsoft Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit
 2. Microsoft Office 2010 Filter Pack 64 bit
 3. Microsoft Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit


Resim-4

Bu kurulumlardan sonra Microsoft Visual C++ 11 Beta Redistributable (x64) uninstall etmemiz gerekiyor.


Resim-5

Bu kurulumları bütün Mailbox sunucularımızda tamamladıktan sonra artık ilk Mailbox Server kurulumuna geçebiliriz.

Mailbox Server Kurulumu (Wizard Kullanarak)

Setup.exe dosyasını çalıştırdıktan sonra kurulum sırasında sırasıyla şu ekranlarla karşılaşıyoruz:


Resim-6


Resim-7


Resim-8


Resim-9


Resim-10

Mailbox Rolünü seçip devam ediyoruz.


Resim-11

Şu anda Malware Protection kurmamıza gerek yok; bu konuyu ayrı bir konu olarak farklı bir makalede anlatacağım.


Resim-12


Resim-13


Resim-14


Resim-15

Bu noktada dikkat ederseniz bize Schema güncellemesi yapacağını gerekli güncellemenin bulunamadığını belirtiyor.


Resim-16

İlk Mailbox Sunucumuzda kurulumumuz tamamlandı.

Artık ikinci Mailbox Sunucumuzu kurabiliriz. İkinci Mailbox Sunucumuzu Unattended olarak kuracağız. Schema Update tamamlandığı için ve organization ismini daha ilk mailbox kurulumunda belirttiğimiz için ikinci Mailbox sunucumuzda aşağıdaki komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Setup.exe /mode:install /role:mailbox /IAcceptExchangeServerLicenceTerms


Resim-17

Ikinci Mailbox Sunucumuzda kuruldu.

Makale Serimizin 2. Bölümüne Client Access Server Kurulumu ve Mail Akışı ayarları ile devam edeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap