1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2010
 3. Exchange 2010’da Posta Kutusu Yönetimi Nasıl Yapılır

Exchange 2010’da Posta Kutusu Yönetimi Nasıl Yapılır

Posta kutuları, gönderdiğiniz ve aldığınız iletiler için özel depolama alanlarıdır ve Exchange’de özel posta kutusu veritabanlarının parçası olarak oluşturulurlar. Posta kutuları posta teslimini, izinleri ve depolama sınırlarını denetleyen birçok özelliğe sahiptir. Çoğu posta kutusu ayarını, her bir posta kutusu için ayrı ayrı yapılandırabilirsiniz. Bununla birlikte bazı ayarları, posta kutularını farklı bir posta kutusu veritabanına taşıyana kadar veya posta kutusu veritabanının kendi ayarlarını değiştirene kadar değiştiremezsiniz. Örneğin, dosya sistemi üzerinde depolama konumunu, posta kutusunun varsayılan ortak klasör veritabanını ve varsayılan çevrimdışı adres defterini her posta kutusu veritabanı için ayarlarsınız. Kapasite planlaması yaparken ve belirli bir posta kutusu için hangi posta kutusu veritabanının kullanılacağına karar verirken bunları unutmayın.

Özel Amaçlı Posta Kutuları Oluşturmak

Exchange Server 2010, birçok posta kutusu türü oluşturmaya olanak tanır:

 • Oda posta kutusu Oda posta kutusu, oda ayırmaya yarayan bir posta kutusudur.
 • Ekipman posta kutusu Ekipman posta kutusu, ekipman ayırmaya yarayan bir posta kutusudur.
 • Bağlı posta kutusu Bağlı posta kutusu ayrı, trust ilişkisi olan bir forest’taki kullanıcı için bir posta kutusudur.
 • İletim posta kutusu iletim posta kutusu, posta alabilen ve site dışına ileten bir posta kutusudur.
 • Arşiv
  posta kutusu Arşiv posta kutusu, yetkililer İçin zorunlu olabilen ve bazı yöneticilerin ihtiyaç duyabileceği kullanıcı iletilerini depolamak için kullanılan posta kutusudur.
 • Tahkim posta kutusu Tahkim posta kutusu denetlenen alıcıları işlemek için gerekebileceği ya da dağıtım grubu üyeliği onayı gibi durumlarda onaylama isteklerini yönetmek için kullanılan posta kutusudur.
 • Algılama posta kutusu Algılama posta kutusu, Discovery aramalarının hedefidir ve oluşturulduktan sonra diğer bir posta kutusu türüne dönüştürülemez.
 • Paylaşılan posta kutusu Paylaşılan posta kutusu, müşteri araştırmaları için genel posta kutusu durumunda olduğu gibi birden çok kullanıcı arasında paylaşılan bir posta kutusudur.

Oda ve Ekipman Posta Kutuları Ne Amaçla Kullanılır

Oda ve ekipman posta kutuları rezervasyon amaçlı kullanılır.

 • Oda posta kutuları, kullanımını düzenlemek istediğiniz konferans odalarınız, eğitim odalarınız ve diğer odalarınız olduğunda kullanışlıdır.
 • Ekipman posta kutuları, kullanımını düzenlemek istediğiniz projektörleriniz veya diğer ekipmanlarınız olduğunda kullanışlıdır.

Her oda ve ekipman posta kutusu, kendisi ile ilişkili ayrı bir kullanıcı hesabına sahip olmalıdır. Bu hesaplar, posta kutularının ayırma için kullanılabilmesi nedeniyle gerekli olsalar da, varsayılan durumda devre dışıdırlar ve oturum açma için kullanılamazlar. Kaynak hesaplarının yanlışlıkla etkinleştirmesini engellemek için kuruluşunuzdaki diğer yöneticilerle yakından işbirliği yapmalısınız.

Ayrılmış odalarınızın ve ekipmanlarınızın sayısı, kuruluşunuz büyüdükçe büyüyeceği için, odalar ve ekipmanlar için kullanacağınız isimlendirme standardını dikkatle düşünmelisiniz:

 • Odalarda genelde, odanın fiziksel konumunu net bir şekilde tanımlayan görüntü adları kullanmak isteyeceksiniz. Örneğin, “Dördüncü Kattaki Konferans Odası” veya “Bina 67 Oda 19” gibi adlara sahip odalarınız olabilir.
 • Ekipmanlarda genelde ekipmanın türünü, ekipmanın özelliklerini ve ekipmanın göreceli konumunu tanımlamak isteyeceksiniz. Örneğin, “Merkez Ofisteki HP Projektör” veya “Beşinci Kat Tarayıcı Cİhazı” gibi adlara sahip ekipmanlarınız olabilir.

Standart kullanıcı posta kutularında olduğu gibi oda ve ekipman posta kutuları da kendileri ile ilişkili kişi bilgilerine sahip olur. Odaları ve ekipmanı bulmayı kolaylaştırmak için mümkün olduğunca çok bilgi sunmalısınız.

Oda, konferans veya çağrı telefonuna sahipse, bu telefon numarasını Mailbox Properties iletişim kutusunun Address And Phone sekmesindeki iş telefon numarasına girin.

 • Mailbox Properties iletişim kutusunun Organization sekmesindeki Office metin kutusunda konum ayrıntılarını belirtin.
 • Mailbox Properties İletişim kutusunun Resource Information sekmesindeki Resource Capacity metin kutusunda oda kapasitesini belirtin.

İş telefonu, konum ve kapasite Microsoft Office Outlook’da görüntülenir.

Odalarınız ve ekipmanlarınız için posta kutularını hazırladıktan sonra odaları ve ekipmanları ayırmak kolaydır. Exchange’de oda ve ekipman kullanılabilirliği boş/ meşgul verileri kullanılarak izlenir. Outlook’da oda, ekipman veya ikisini birden ayırmak isteyen bir kullanıcı, sadece toplantı için gereken odaları ve ekipmanı içeren bir toplantı isteği yapar.

Bir toplantı zamanlamanın ve ekipman ayırmanın adımları aşağıdadır:

 1. Bir toplantı isteği oluşturun:
  1. Outlook 2007’de New’ı tıklayın ve ardından Meeting Request’i seçin. Alternatif olarak Ctrl+Shift+Q’ya basabilirsiniz.
  2. Outlook 2010da New Items’ı tıklayın ve ardından Meeting’i seçin. Alternatif olarak Ctrl+Shift+Q’ya basabilirsiniz
 2. To metin kutusunda toplantıya katılması gereken kişileri, görüntü adlarını, Exchange diğer adlarını veya e-posta adreslerini yazarak belirtin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap