0

Exchange Server bulunan organizasyonunuzda yüksek önem taşıyan öğelerin iletiminlerini önceliklendirmeniz mümkün. Bildiğiniz gibi bir kullanıcı mail gönderdiğinde Hub Transport tarafından queue’ya alınır. Ancak queue’da bulunan ileti sayısının fazla olması durumunda sırayla işlenen iletiler arasında önemli olan iletiler gecikebilir.

Aşağıda belirtilen düzenlemeleri yaptıktan sonra artık queue üzerinde High,Normal,Low Importance olan iletiler sırayla işlenmeye başlayacak ve yüksek önem taşıyan iletileriniz önceliklendirilecektir.

Queue Önceliklendirmenin Aktif Hale Getirilmesi

Öncelikle PriorityQueuingEnabled değerini EdgeTransport.exe.config dosyasında aktif hale getirelim. (Varsayılan değer “False”, bu değeri “True” yapıyoruz) Bu işlemi yaparak önceliklendirme işlemini aktif hale getirmiş oluyoruz. (Bu ayarı bütün Hub-Edge Sunucularınızda yapabilirsiniz)


Resim-1

EdgeTransport.exe.config dosyasının yeri:

Exchange 2007 için C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Bin

Exchange 2010 için C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Bin

Bu değeri değiştirdikten sonra Microsoft Exchange Transport Servisini restart etmeniz gerekiyor.

High Priority Message Size’ın değiştirilmesi

Çalışanlarımız tarafından Outlook veya OWA üzerinde High Importance seçeneği (Bu işlem iletinin Message Header kısmında X-Priority değerini belirler) seçilse bile varsayılan olarak 250KB üzerinde olması durumunda Exchange tarafından Normal seviyeye düşürülür. (Exchange 2007 SP1 ve üzeri, Exchange 2010). Eğer bu değeri değiştirmek istiyorsanız Maximum Size of High Priority Message değerini EdgeTransport.exe.config dosyasında değiştirmeniz gerekir.


Resim-2

Gecikme Uyarılarının düzenlenmesi.

High Importance olarak belirtilmiş iletilerde varsayılan değer 30 dakikadır. 30 dakika içerisinde mesaj alıcıya iletilemez ise Delivery Status Notification (DSN) mesajı gönderene iletilir ve bu süre içerisinde mesajın iletilemediği Exchange’in bu mesajı iletmeye çalıştığı belirtilir. Eğer bu süreyi değiştirmek istiyorsanız EdgeTransport.exe.config dosyasında HighPriorityDelayNotificationTimeout değerini değiştirmeniz gerekiyor.


Resim-3

Not: Low ve Normal Priority için değerleri de buradan belirleyebilirsiniz.

İletilmeye Çalışan Mesaj için Expiration Time-Out değerinin düzenlenmesi.

High Importance olarak belirtilmiş iletilerde varsayılan değer 8 saattir. 8 saat içerisinde ileti alıcıya iletilemez ise DSN mesajı gönderilir ve bu mesajın iletilemediği bilgisi verilir. Eğer ortamınızda önemli iletiler yüksek aciliyet taşıyorsa bu süreyi azaltmanız mümkün. Bu süreyi değiştirmek için EdgeTransport.exe.config dosyasında HighPriorityMessageExpirationTimeout değerini düzenlemeniz gerekiyor.


Resim-4

Not: Low ve Normal Priority için değerleri de buradan belirleyebilirsiniz.

Bazı kullanıcılarımız bu yapıyı kötüye kullanabilir. Eminim hepimiz önemsiz iletileri bile High Importance olarak işaretleyerek gönderen kişiler ile karşılaşmışızdır.


Resim-5

Bu durum önceliklendirmeleri  de etkilediği için bu kullanıcıları öncelikle eğitmemiz gerekiyor ama bazı durumlarda son çare olarak bu kullanıcıların gönderdiği tüm mesajlar için önceliklendirmeleri Normal’a çekmeniz mümkün.

Set-Mailbox – identity“kullanıcı” –DowngradeHighPriorityMessagesEnabled $true

Komutunu kullanarak bu kullanıcıdan gönderilen iletilerde High Importance seçili olsa bile bunu düşürebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir