0

Bu makalemizde Exchange  2007 üzerinde bulunan bir kullanıcımızın gelen tüm e-mail’lerini dışarıdaki bir e-mail adresine nasıl yönlendirebileceğimizi göreceğiz.

Yönlendirme işlemlerini Exchange Management Console ve Exchange Management Shell üzerinden yapabiliriz. Şimdi gelen e-maillerimizi dışarıdaki e-mail adresimize nasıl göndereceğimizi bakalım.

Exchange Management Console üzerinden Microsoft Exchange>Recipient Configuration>Mail Contact’a gelerek Şekil-1’de görüldüğü gibi Mail Contact üzerine sağ tıklıyarak New Mail Contact’a tıklıyoruz.

Resim 1

New Mail Contact’a tıkladığımızda karşımıza Şekil-2’de yer alan ekran geliyor. Karşımıza gelen ekrandan New Contact’ı seçerek Next diyoruz.

Resim 2

Next seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza Şekil-3 yer alan ekran geliyor bu ekranda Mail Contact’a ait bilgileri yazıyoruz ben sonradan hatırlayabilmek için Abdulkadir Tophan Fw User yazdım siz istemiş olduğunuz herhangi bir şeyi yazabilirsiniz. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra External e-mail address seçeneğinde bulunan Edit seçeneğine tıklayarak dışarıdaki e-mail adresimizi yazıyoruz ve tekrar Next diyerek Şekil-4’te bulunan ekrana geliyoruz.  Şekil-4 Configuration Summary alanında yapmış olduğumuz konfigürasyonun bir özetini görüyoruz. Eğer yapmış olduğumuz konfigürasyonda değiştirmek istediğimiz herhangi bir şey yoksa New seçeneğine tıklıyoruz. New seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Finish seçeneğine tıklayarak New Contact’ımızı oluşturmuş oluyoruz.

Resim 3

Resim 4

Exchange Management Shell üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak New Contact’ımızı oluşturabiliriz.

New-MailContact -Name “Abdulkadir Tophan Fw User” -ExternalEmailAddress “abdulkadir.tophan@mshowto.org”

New Contact’ımızı oluşturduktan sonra Microsoft Exchange>Recipient Configuration>Mailbox’a gelerek gelen tüm e-maillerini dışarıdaki e-mail adresine göndereceğimiz kullanıcının özelliklerine girerek Mail Flow Settings>Delivery Options>Forward to kutucuğuna tik koyarak Browse diyerek gelen listeden az önce oluşturmuş olduğumuz Contact’ı seçiyoruz ve açık olan tüm pencerelerimize OK diyerek kapatıyoruz. Bu işlem sonrasında artık tüm gelen e-maillerimiz New Contact’ta belirtmiş olduğumuz e-mail adresine yönlendirilecektir.

Exchange Management Shell üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak yönlendirme işlemimizi yapabiliriz.

Set-Mailbox “Abdulkadir Tophan” -ForwardingAddress “abdulkadir.tophan@mshowto.org”

Resim 5

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.microsoft.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir