0
Exchange ürünlerini kullanırken spam gibi bazı nedenlerden dolayı queue problemleri ile karşılaşabilir ve queue database’inin yerini değiştirerek problemi izole etmek isteyebilirsiniz. Fakat Exchange 2003 üzerinde default smtp virtual server üzerinden queue ayarlarını grafik ekrandan yapabilirken, Exchange 2007’de queue database’inin yerini değiştirmek için komut satırını kullanmanız gerekiyor!

Queue database’i şekil-1’de görüldüğü gibi default olarak \Program FilesMicrosoftExchange ServerTransportRolesdataQueue altında bulunur.

Şekil-1

1. C:/Program Files/Microsoft/Exchange Server/Bin/EdgeTransport.exe.config dosyasını notepad ile açın ve aşağıdaki iki satıra yeni queue yolunuzu yazın:
add key=”QueueDatabasePath” value=”E:\exchange\Qdb”
add key=”QueueDatabaseLoggingPath” value=” E:\exchange\QdbLogs”
2. Microsoft Exchange Transport Service’ini restart edin.
3. EdgeTransport.exe.config dosyası içinde gösterdiğiniz klasör altında mail.que ve trn.chk dosyaları oluşacaktır. Sırada bekleyen maillerinizi de taşımak istiyorsanız eski queue lokasyonundaki mail.que ve trn.chk dosyalarını buraya taşıyabilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirmeden önce Microsoft Exchange Transport Service’ini stop etmekte fayda var.
4. Aynı işlemi Queue Transaction log’ları için de yapmak isterseniz aşağıdaki dosyaları 1. Adımdan belirlediğiniz QueueDatabaseLoggingPath karşılığındaki lokasyona taşımanız yeterli olacaktır.
Trn.log, Trntmp.log, Trnnnnn.log, Trnres00001.jrs, Trnres00002.jrs, Temp.edb
Referanslar
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir