1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007
  3. Exchange 2007′de Queue Database’inin Yerinin Değiştirilmesi

Exchange 2007′de Queue Database’inin Yerinin Değiştirilmesi

ürünlerini kullanırken gibi bazı nedenlerden dolayı problemleri ile karşılaşabilir ve database’inin yerini değiştirerek problemi izole etmek isteyebilirsiniz. Fakat 2003 üzerinde default smtp virtual server üzerinden queue ayarlarını grafik ekrandan yapabilirken, 2007’de queue database’inin yerini değiştirmek için komut satırını kullanmanız gerekiyor!

Queue database’i şekil-1’de görüldüğü gibi default olarak \Program FilesMicrosoftExchange ServerTransportRolesdataQueue altında bulunur.

Şekil-1

1. C:/Program Files//Exchange Server/Bin/EdgeTransport.exe.config dosyasını notepad ile açın ve aşağıdaki iki satıra yeni queue yolunuzu yazın:
add key=”QueueDatabasePath” value=”E:\exchange\Qdb”
add key=”QueueDatabaseLoggingPath” value=” E:\exchange\QdbLogs”
2. Microsoft Exchange Transport Service’ini restart edin.
3. EdgeTransport.exe.config dosyası içinde gösterdiğiniz klasör altında mail.que ve trn.chk dosyaları oluşacaktır. Sırada bekleyen maillerinizi de taşımak istiyorsanız eski queue lokasyonundaki mail.que ve trn.chk dosyalarını buraya taşıyabilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirmeden önce Microsoft Exchange Transport Service’ini stop etmekte fayda var.
4. Aynı işlemi Queue log’ları için de yapmak isterseniz aşağıdaki dosyaları 1. Adımdan belirlediğiniz QueueDatabaseLoggingPath karşılığındaki lokasyona taşımanız yeterli olacaktır.
Trn.log, Trntmp.log, Trnnnnn.log, Trnres00001.jrs, Trnres00002.jrs, Temp.edb
Referanslar
Yorum Yap

Yorum Yap