1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office

Excel Dosyasının Network’te Paylaştırılması


1

Aynı anda birden fazla kullanıcının aynı excel dosyası üzerinde çalışmasına sağlamak mümkün. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle birkaç şeye ihtiyacımız var:

Dosyanın bulunacağı klasöre ağ üzerinden erişim izni olmalı.

Eğer kullanıcıların dosya üzerinde değişiklik de yapmaları isteniyorsa o zaman o klasöre yazma hakkı da verilmeli.

Excel 2010
Resim-1

Bundan sonraki basamak paylaşılmak istenen Excel dosyasının paylaşılan klasöre kopyalanması.

Dosya paylaşılan konumda açıldıktan sonra “review” sekmesindeki “share workbook” seçeneği tıklanır.


Resim-2


Resim-3

Açılan pencerede “allow changes by more than one user at the same time.This also allows workbook merging” seçeneğine tıklanır. Ok düğmesine basıldığında dosyanın kaydedileceği uyarısı verilir , kaydetmek için OK düğmesine bir kez daha tıklanır.


Resim-4


Resim-5

Çalışma kitabının en üst kısmındaki alanda kitabın paylaşıma açıldığı görülebilir.


Resim-6

Hatta istenirse “Track changes” seçeneği altındaki “highlight changes…” tıklanarak hangi kullanıcının hangi hücredeki değeri ne zaman hangi değerden hangi değere değiştirdiği gibi değişiklikleri takip etmek bile mümkündür.


Resim-7

Üstelik takip edilecek değişikliklerin ne zamandan itibaren , kimin tarafından ve hangi hücrelerde olacağı gibi özellikler de açılan pencereden değiştirilebilir.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. mrb Ahmet beyi
    Uzun zamandır bu özelliği kullanıyorum. 6. kullanıcıya excel dosyasını açtığımda bu defa diğer kullanıcılarda hata veriyor. En fazla 5 kullanıcı aktif olarak kullanabiliyor. Bunun bir çözümü var mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir