1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Etki Alanı Sunucu (DC) İsmi Nasıl Değiştirilir?

Etki Alanı Sunucu (DC) İsmi Nasıl Değiştirilir?


Ruijie Teknoloji Günü

Bir önceki makalemde isimlendirme standardının öneminden bahsetmiş ve örnek bir isimlendirme standardı önermiştim. Siz de standardınızı oluşturdunuz ve artık yeni makinelerinize isimleri bu standartlara göre veriyorsunuz. Bu makalede varolan etki alanı sunucularınızın (-) isimlerini nasıl değiştirilebileceğine değineceğim.

 

Bu makale, Windows Server 2003 işlevsellik (functional level) seviyesinde çalışan etki alanı (domain controller) sunucularına ve birden çok DC’ye sahip etki alanında uygulanabilir. Windows server 2003 öncesi DC’lerde ve tek bir DC’den oluşan yapılarda uygulanmamalıdır.

 

Etki alanı sunusunun ismini 2 farklı yöntem ile değiştirebiliriz.

 

aracını kullanarak değiştirilmesi

 

Netdom support tools yükleniyor. Bu araca, Windows Server 2003 CD’sindeki Support Tools klasöründen ulaşabilirsiniz. Support Tools’u DC üzerine kurup, “Domain Admins” grubuna üye bir kullanıcı ile aşağıdaki işlemleri yapın;

 

1.     Komut satırında aşağıdaki komutu çalıştırın.

 

Netdom computername GeçerliBilgisayarAdı /add:YeniBilgisayarAdı

Bu komut aktif dizinde (Active Directory) DC’nin servicePrincipalName (SPN) attribute’una yeni ismi için kayıt oluşturacak ve DNS’e yeni bir kaynak kaydı daha girecektir. Böylece DC’nin ikinci bir ismi daha oluyor. Tamamen isim değişikliği yapmadan önce bu değişikliklerin diğer DC’lere ve authoritative DNS sunucularına replikasyonunun yapıldığından emin olun.

 

netdom computername apollon /add:,sdcist1.mshowto.intranet

 Successfully added sdcmrk2.mshowto.intranet as an alternate name for the computer.

The command completed successfully.

 

2.     Değişikliğin tüm DC’lere replikasyonunun yapıldığından emin olduktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırın.

 

Netdom computername GeçerliBilgisayarAdı /makeprimary:YeniBilgisayarAdı

netdom computername apollon /makeprimary:sdcist1.mshowto.intranet

This operation will the computer apollon to sdcmrk2. Certain services, such as certification authority, rely on a fixed computer name. If any services of this type are running on apollon, a computer name change would have an adverse impact.

 

Bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla birlikte yeni eklediğiniz isim ilk isim olarak ayarlanacaktır. DNS üzerindeki SRV kayıtlarının yeni ismi gösterdiğini görebilirsiniz. Eski ismin kaynak kaydı ve SPN kaydı durduğu için eski isim üzerinden de hizmet vermeye devam edectirk. Boylece eski isimle verilen hizmetler kesintiye uğramadan yeni ismi aktif olmuş oldu.

 

3.     Eski ismi tamamen kaldırmak için aşağıdaki komutu yazın ve DNS’ten A kaydını el ile silin.

 

Netdom computername YeniBilgisayarAdı /remove:EskiBilgisayarAdı

netdom computername sdcmrk2 /remove:apollon.mshowto.intranet

Successfully removed apollon.mshowto.intranet as an alternamte name for the computer.

The command completed successfully.

 

 

Grafiksel Arayüzden (GUI) Değiştirilmesi

 

DC’nin ismini doğrudan GUI üzerinden de değiştirebilirsiniz. Fakat bu yöntemde geçici olarak hizmet aksayabilir. Yani ikinci isim tanımı olmayacak ve doğrudan isim değişecektir. İstemcilerin erişiminde ve replikasyonda problem yaşayabilirsiniz.

 

GUI üzerinden değiştirme için

 

My Computer’a sağ tıklayıp Properties’i seçin. Computer Name sekmesinde Change butonuna basın ve Computer Name kutusuna yeni bilgisayar ismini girin. Geçici olarak hizmet dışı olabileceği uyarısından sonra makineyi yeniden başlatın.

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yorum Yap