1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Windows Server 2003’de Faks Server Yapılandırması

Windows Server 2003’de Faks Server Yapılandırması


Değerli Mshowto Takipçileri,

Biz sistem uzmanları olarak gelişen teknoloji ve kaybolan doğal kaynaklar göz önünde bulundurularak üzerimize düşen bir takım görevleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bizim yapmamız gereken, elimizdeki teknolojiyi kullanarak doğal kaynakların daha az kullanılmasını sağlamak. Bu konuda Microsoft Windows Server işletim sistemleri de bize yardımcı oluyor. Örneklendirecek olursak ; Exchange Server , Windows Faks Server vb. Özellikle bu iki uygulama bize kağıt sarfiyatını ciddi miktarda azaltılmasına olanak sağlıyor. Ben bu makalede sizlere Windows Server 2003 işletim sistemi kurulu bir sunucuda Faks Server kurulumunu ve bir takım ayarlarını anlatacağım.

Kurulum :

1.)   Windows Server 2000 ve 2003 işletim sisteminde herhangi bir bileşen kurmamız gerekirse her zaman için Denetim Masasında bulunan Program Ekle /Kaldır ‘da Windows Bileşenlerinden yararlanıyoruz. Faks Server bileşeninin kurulumu için Windows Components ana ekranında Fax Services seçeneğini işaretliyoruz ve kurulum işlemlerini başlatmak için Next diyoruz.


Resim 1

2.)  Gelen ekranda “Share the fax printer” seçeneğini seçerek bir sonraki ekrana geçiyoruz,


Resim 2

3.) Ve bu işlem ile Faks Server için gerekli kurulum dosyaları sunucumuza kopyalanmaya başlıyor,


Resim 3

4.) Kurulum işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.


Resim 4

5.) Kurulum işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandığına göre artık Faks Server ‘ımızla ilgili bir takım ayarları gözden geçirebiliriz.Faks Server yönetim konsoluna erişim için isterseniz Administrator Tools’dan yararlanabiliriz, isterseniz MMC aracılığı ile Faks Server yönetim aracını ekleyerek işlem yapabiliriz. Ben ikinci yoldan Faks Server yönetim konsoluna erişerek işlemimize devam ediyorum.


Resim 5

6.) İlk olarak Faks Server’ımızın  özelliklerini inceleyelim. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi 8 farklı sekme yer alıyor. Bu sekmeler yardımı ile faks server’ımızla ilgili bir takım ayarları yapabilirsiniz.


Resim 6

7.) Faks Server’da özellikle belirtmek istediğim bazı noktalar var. Bu noktalardan biri karşı taraftan bizim faks sunucumuza faks gönderildiğinde otomatik yanıt verilmesi için Devices and Providers altında bulunan ilgili faks modem donanımı üzerinde sağ buton yaparak Auto Receive özelliğini aktif hale getiriyoruz. İkincisi ise faks server’ımızın kaç kez çalması durumunda otomatik yanıt vermesini ayarlama işlemine, bu işlem için ise faks modem donanımının özelliklerinde yer alan General Sekmesinde hizmet veren “ Rings before answering “ bölümünden belirtiyoruz.


Resim 7

Sunucumuz üzerinde gerekli ayarları yaptıktan sonra tek yapmanız gereken son kullanıcıların bilgisayarlarına yazıcı ekler gibi bu faks donanımı eklemek. İlgili donanım son kullanıcının bilgisayarına eklendikten sonra ise herhangi bir word belgesinden döküm almak için nasıl yazıcı seçiyorsa aynı şekilde bu faks donanımını seçmesi yeterli.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak
ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Technet.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. şirketimizde ki server 2008 sisteme bunu nasıl yaparım bir mail ile bana yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim.

    • yazıda anlatılanlardan takıldığınız yer neresidir? bastan son bir destek istiyorsanız danışmanlık almanızı öneririm.

  2. kurmaya çalıştım ama birleşenleri yapılandırmada “service pack 2 cd-rom” etiketli cd yi cd-rom sürücünüze(d) yerleştirip tamam ı tıklayın ” dosyaların disket veya ağ sürücüsü gibi başka bir konumdan kopyalanması için de tamam ı tıklayabilirsiniz diyor. tamam dedikten sonra GEREKEN DOSYALAR çıkıyor ” service pack 2 cd-rom üzerinde bazı dosyalar gerekli. Aşağıda seçili sürücüyü service pack 2cd-rom yerleştirin ve tamamı tıklatın yazıyor. kopyalanacak dosyaların yerinde D:\İ386 VAR GÖZAT diyorum DOSYA KONUMLANDIRMA çıkıyor dosya adında fxsapi.dll diyor aç dediğim de ise fxsapi.dll dosya bulunamıyor doğru dosya adının verildiğini doğrulayın diyor.

  3. 1 sene önce

    İyi Günler sunucuda faks serveri kurduktan sonra terminal makinelere faks hesabı tanımlamaya çalıştığımda ağdaki faks modeme tanımlanmıyor bu konuda yardımcı olurmusunuz