İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. ESXi 6.7 Quick Boot Nasıl Yapılandırılır?

ESXi 6.7 Quick Boot Nasıl Yapılandırılır?

030920_1859_ESXi67Quick1.jpg

Bu yazımızda sizlere vCenter 6.7 ile birlikte gelen özelliğini anlatıyor olacağım. vESXi hostlarımıza firmware ve patch geçerken restart istemektedir. Restart yapılırken hostun hardware yüklemesi ve memory sayması bize vakit kaybettirmektedir. Quick boot özelliği bizi bu iş yükünden kurtarmaktadır.

Fakat bu özelliği de uyumlu olan donanımlar da kullanabilirsiniz. Bunu öğrenmek için aşağıdaki komut setini kullanabilirsiniz.

Putty yardımı ile esxi hostumuza bağlantı yapıyoruz ve aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz.

/esxcli hardware platform get


Resim-1

/usr/lib//loadesx/bin/loadESXCheckCompat.py


Resim-2

İkinci resimde görüldüğü gibi benim ortamım quick boot özelliğini desteklememektedir. Donanımsal özelliklerin desteklendiğini görmek için aşağıdaki linklerden de referans alabilirsiniz.

https://www.dell.com/support/article/tr-tr/sln314672/quick-boot-of-vmware-esxi-on-dellemc-power-edge-servers?lang=en

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=emr_na-a00045801en_us

Peki Quick Boot nasıl devreye alınır. vCenter 6.7 ortamımıza bağlanıyoruz ve sırası ile bu adımları takip ederek quick boot sekmesine ulaşıyoruz. Home –> Uptade Manager –> Settings –> Hosts –> Edit.


Resim-3

Açılan ekranda Enable Quick Boot özelliğini aktifleştiriyoruz.


Resim-4

Eğer donanımsal özelliklerinizde destekliyor ise Quick Boot size fayda sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Faydası olması dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

www.mshowto.org

TAGs: VMware, , , VMware vSphere, Quick Boot, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdum. Lise de Kültür Koleji Fen Bilimleri bölümünden, Üniversite de İstanbul Kültür Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültelerinden mezun oldum. Bilge Adam, Karcher, Tekfen Mühendislik, Yıldırım Teknoloji, Belbim A.Ş firmalarında Teknik Destek Uzmanı, Sistem Destek Uzmanı, Sistem&Ağ Uzmanı ve Sanallaştırma ve Depolama Uzmanı olarak görev yaptım. Şu an kariyerime Hepsiburada firmasında Sistem ve Sanallaştırma Uzmanı olarak devam etmekteyim. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak mesleğimi severek yapmaktayım ve aynı zamanda bir hobi gibi görmekteyim. Her zaman yeniliklere açık biriyim. Bilmediklerimi öğrenmeyi, bildiklerimi de paylaşmayı kendime prensip edinmişimdir.

Yorum Yap