EMS SSPR’da (Password Reset) Zorunlu Kullanıcı Bilgilerinin Sisteme Otomatik Tanımlanması
  1. Ana Sayfa
  2. EMS

EMS SSPR’da (Password Reset) Zorunlu Kullanıcı Bilgilerinin Sisteme Otomatik Tanımlanması

0

EMS SSPR’da (Password Reset) Zorunlu Kullanıcı Bilgilerinin Sisteme Otomatik Tanımlanması. Microsoft’un EMS (Enterprise Mobility and Security) çözüm ailesi içinde gelenlerden bir tanesi de SSPR (Self Service Password Reset). Yani kullanıcıların kendi kendilerine unuttukları ya da herhangi bir sebep ile değiştirmek istedikleri şifrelerini sıfırlamalarını (resetlemelerine) sağlayacak bir servis.

Bu servisin nasıl aktifleştirildiği ve benzer konuları bu yazıda anlatmayacağım fakat dilerseniz arama motorlarından hızlıca SSPR‘ın nasıl aktifleştirileceğine ulaşabilirsiniz. Peki bu yazının amacı nedir? SSPR‘ın ana isterlerinden bir tanesi kullanıcının servise kendi telefon numarası ve mail adresini tanımlamasıdır. Bu işlemi ise şifresini normal şekilde kullanırken (yani sorun yokken) yapmalıdır. Yapmazsa ne olur? Yapmadığı durumda, sorun yaşayıp şifresini resetlemek isteyen kullanıcı https://passwordreset.microsoftonline.com adresine girip kendi hesap bilgisini ilgili alana yazabilir.


Resim-1


Resim-2

Buraya kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmaz fakat bir sonraki ekrana geçtiğinde aşağıdaki uyarı ile karşılaşır. We’re sorry. You can’t reset your own password because you haven’t registered for password reset.


Resim-3

Kullanıcı normal çalışırken SSPR’a kendi telefon numarasını ve mail adresini tanımlamadığı için sorun yaşayıp resetlemek istediğinde resetleyemez. İşte bu yazının ana konusu budur. Siz adminler olarak, bu operasyonu kullanıcılara bırakmadan kullanıcı telefon numaralarını ve ikinci mail adreslerini SSPR için sisteme nasıl tanıtacaksınız? Bu operasyonu nasıl otomatik biçimde gerçekleştirebileceksiniz? Beraber inceleyelim.

İlk olarak yetkili bir kullanıcı ile Office 365 tenant’ınıza bağlanın. Aşağıdaki açıkladığım alanları Script içerisinde kendi bilgileriniz ile doldurun.

$AdminUsername = Alanına tenant’ıza bağlanabilecek yetkili bir kullanıcı bilgisi yazın

$AdminPassword = Yukarıdaki kullanıcıya ait olan şifreyi yazın

AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com alanına, otomatik bilgi girişi yapmak istediğiniz kullanıcı bilgisini yazın.

emadel@hotmail.com alanına, AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com‘un ikinci mail adresini yazın.

14255550109 alanına, AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com’un cep telefonu numarasını yazın.

Yukarıdaki tüm bilgileri aşağıda paylaştığım Script’te doğru şekilde girdikten sonra bir PowerShell komut satırında çalıştırabilirsiniz. Bu arada, script sadece her defasında bir kişinin bilgilerini girmek için oluşturmuştum. Eğer aranızdan birisi bir .CSV dosyasında çoklu işlem yapılabilir hale getirir ve benimle paylaşırsa, katkılarından dolayı yazıda onun da adını ekledikten sonra yeni Script’i paylaşabilirim.

$AdminUsername = "TENANT_ADMIN_USER_UPN"
$AdminPassword = "PASS”
$SecurePassword = ConvertTo-SecureString $AdminPassword -AsPlainText -Force
$cred = New-Object -TypeName System.Management.Automation.PSCredential -argumentlist $AdminUsername,$SecurePassword 
Write-Host "O365 Shell baglantisi yapiliyor..." -ForegroundColor yellow
$session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri "https://outlook.office365.com/powershell-liveid/" -Credential $cred -Authentication Basic -AllowRedirection
Import-PSSession $session -AllowClobber
Connect-MsolService -Credential $cred 

Set-AzureADUser -ObjectId AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com -OtherMails @("emadel@hotmail.com") -Mobile "+14255550109" -TelephoneNumber "+14255550109"
Get-AzureADUser -ObjectId AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com |fl

$upn = "AdeleV@M365x665179.OnMicrosoft.com"
	
$method1 = New-Object -TypeName Microsoft.Online.Administration.StrongAuthenticationMethod
$method1.IsDefault = $true
$method1.MethodType = "OneWaySMS"
	
$method2 = New-Object -TypeName Microsoft.Online.Administration.StrongAuthenticationMethod
$method2.IsDefault = $false
$method2.MethodType = "TwoWayVoiceMobile"
$methods = @($method1, $method2)
	
Set-MsolUser -UserPrincipalName $upn -StrongAuthenticationMethods $methods 

Şimdi, siz Admin’ler olarak kullanıcılar için SSPR’ın bir gereksinimi olan telefon numarası bilgisini ve ikinci mail adresi bilgisini yukarıdaki PowerShell script’i kullanarak Azure AD’de tanımladınız. Bundan sonra kullanıcı deneyimi nasıl olacak şimdi buna bakalım.

Sorun yaşayıp şifresini resetlemek isteyen kullanıcı https://passwordreset.microsoftonline.com adresine girip kendi hesap bilgisini ilgili alana yazar.


Resim-4

İkinci gelen ekranda ise artık karşısına daha önce siz Admin’ler tarafından tanımı yapılmış mail adresi ve telefon numarası gelir. Artık kullanıcı kendisine ait kullanıcısına ait şifresini, siz Admin’lerin ya da IT ekiplerinin desteği olmadan resetleyebilir.


Resim-5

Bu yöntem ile kazanımlarımız nelerdir?

SSPR‘ın en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olan ön tanımların bu şekilde otomatize edilebilmesi servisin şirketinizde hızlıca yaygınlaşmasını sağlayacak ve aynı zamanda siz Admin’lere ya da IT ekiplerinize gelen destek çağrısı sayılarında ciddi düşüşler olacaktır.

Bonus : Windows Lock ekranlarında da aynı servis aracılığı ile şifre resetleme yapabileceğinizi de unutmayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Deploy password reset without requiring end-user registration

TAGs : sspr, ems, sspr enable, sspr nasil etkinlestirilir, sspr bulk enable, sspr bulk user information entry, sspr çoklu kullanici bilgi girisi, sspr nedir, sspr nasil acilir, self service password reset, self service password reset nedir,

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz