1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Active Directory Premium Nedir? – Bölüm 1

Azure Active Directory Premium Nedir? – Bölüm 1


Önceki yazılarımı okuma fırsatı buluysanız Enterprise Mobility Suite kapsamındaki Microsoft Intune ve Azure Right Management Service’ den bahsetmiştim. Bu yazı serimizde ise EMS’ nin son parçası olan Azure Active Directory Premium’dan söz edeceğim. Aslında bu bölüm yazı serimizin de başlangıcı olacak.


Resim-1

Bu bölümümüz içerisinde temel anlamda Azure Active Directory Premium’ u nasıl aktifleştireceğimizi ve Free versiyondan farkını göreceğiz. İşlemlerimize başlamak için https://manage.windowsazure.com ile oturumumuzu açıyoruz.

Oturum açtıktan sonra soldaki menülerden Active Directory seçiyoruz. Daha önce eklediğimiz Directory var ise burada göreceksiniz. Biz yeni bir Azure Active Directory Premium hesabı ekleyeceğiz. Panelin sol altında +New seçerek işlemimize başlıyoruz.


Resim-2

App Services > Directory > Custome Create seçiyoruz.


Resim-3

İlgili yerleri yapınıza göre doldurabilirsiniz. Yeni gelen özelliklerden This is a B2C Directory gözümüze çarpıyor. Kısaca değinecek olursak eğer siz son kullanıcıya bu Directory servisi ile hizmet veriyor iseniz seçmelisiniz. Detaylı bilgi için ;

https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/active-Directory-b2c-overview/


Resim-4

Kısa süre sonra panelinize Directory servisinizin geldiğini göreceksiniz.


Resim-5

Yourcloud tıkladığım zaman kullanıcıları, grupları, ilgili ayarları vb… işlemleri yapabileceğimiz bir konfigürasyon arayüzü bizi karşılıyor. Licenses tabını tıklayarak Azure Active Directory Premium etkinleştireceğimiz sayfaya geliyoruz. Try Azure Active Directory Premium
Now tıklayarak 100 kullanıcı için deneme hesabımızı aktif ediyoruz.


Resim-6

Her zamanki gibi okuyup kabul ediyoruz.


Resim-7

Ve bir aylık deneme süremiz başladı.


Resim-8

Azure Active Directory Premium kullanmasını isteğimiz kullanıcıları seçip lisansları atıyoruz.


Resim-9

Şimdi ise Configure tabına gelip Azure Active Directory Premium neleri içeriyor görelim.

Azure Active Directory Premium tarafındaki özelliklere kısaca değinecek olursak ;

Company Branding : Kendi şirket logonuzu ekleyebilir ve oturum açma ekranını daha görsel hale getirebilirsiniz.

Self-Service Password Reset : Tüm IT çalışanlarının en sevmediği durum olan ve son kullanıcıların en çok ticket açtığı parola Resetleme olayını artık kullanıcılar kendileri yapabiliyorlar.

Multi-Factor Authentication : Kullanıcılarınıza çift katmanlı
erişim sağlatarak güvenliği bir adım daha da arttırabilirsiniz.

Password Reset with write-back : Resetlenen şifre On-Premises çalışan Active Directory’ e de yazılır. Bu sayede iki tarafta ayrı ayrı şifre Resetleme kargaşası ortadan kalkar.

Advanced Security Reports and alerts: Uygulamalarınıza yetkisiz erişim gibi denemelerde detaylı rapor sunar.

Enterprise SLA : Microsoft size hizmetin %99.9 çalışacağı garantisini vermektedir.

Belirli başlı kısımları özet olarak yukarıda bahsettim detaylı bilgi için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz ;

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/azure-active-Directory/features.aspx

Aşağıda Azure Active Directory Premium aktif edilmiş olan bir Directory görüyorsunuz. (Diğer bölümlerimizde detaylara uygulamalı olarak değineceğiz).


Resim-10


Resim-11


Resim-12


Resim-13


Resim-14


Resim-15

Ücretsiz olarak Active Directory servisini kullansaydık, Configure tabına tıkladığımızda aşağıdaki menüleri görüyor olacaktık.


Resim-16


Resim-17


Resim-18


Resim-19

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap