1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365

Dynamics 365 Yetki Hatalarında, Hangi Yetki Eksiğinin Olduğunu Öğrenmek

Dynamics 365 Yetki Hatalarında, Hangi Yetki Eksiğinin Olduğunu Öğrenmek
+ - 0

Bazen Dynamics 365 üzerinde çalışırken, workflow yada pluginler içerisinde yetki ile ilgili hatalarla karşılaşabiliriz. Bu bir upgrade sonrasında, roller üzerindeki yetkiler değiştiğinde veya yaptığınız işlem adımında bir plugin-workflow eklendiğinde daha sık karşılaşılır. Bunun en büyük sebebi, yeni plugin/workflowlar yayına alındığında genellikle roller üzerindeki yetkilerin verilmesinin unutulmasıdır.

Çalışma anında, “Kullanıcı ‘ba09ec92-12c4-4312-ba16-5715c2cbd6da’ ayrıcalığına sahip değil” şeklinde hata alabiliriz bazen.

Tabi bu hata çok okunabilir ve hangi yetkinin eksik olduğu konusunda fikir vermeyebilir.

Peki bu durumda ne yapabiliriz ?

Normal şartlar altında, arayüz üzerinden bu yetkilerin detaylarına erişme imkanımız ne yazıkki mevcut değil, ancak yine de bu yetki verileri “Ayrıcalıklar (Privilege)” isimli bir varlık üzerinde tutulmaktadır.

Bu varlığa ait detaylara ise basit bir WebAPI sorgusu ile erişebiliyoruz.

Nasıl erişebiliriz ?

1. Adım olarak;

Ayarlar > Özelleştirmeler > Geliştirici Kaynağı menüsünü izleyerek, buradaki WebAPI Örneği Adresi bölümündeki URL’i alıyoruz.

Resim-1

2. Adım olarak bu adresi tarayıcımızın adres çubuğuna yapıştırarak, sonuna “privileges?$select=name” bunu ekliyor ve enter’a basıyoruz.

Resim-2

3. Adım olarak ise, hata mesajında bize iletilen id bilgisini burada CTRL+F tuşuna basarak arıyoruz.

Resim-3

4. adımda ise, artık hangi yetki sebebiyle ilgili hatayı aldığımızı buluyoruz. Bu aşamadan sonra, ilgili kullanıcının rolüne girerek gerekli yetkiyi verebiliriz.

Umarım bu yazımız sizlere yardımcı olmuştur.

Hoşçakalın, sağlıkla kalın, MSHOWTO ile kalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Dynamics 365, Dynamics CRM, Yetki adı bulma, Dynamics crm Yetki listesi, Dynamics 365 Yetki hatası, Dynamics 365 Yetki Listesi, prvReadContact

Yazar Hakkında

11 yılı aşkın bir süredir Yazılım sektörünün içerisindeyim. Yazılım ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 9 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yazılım sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım. Şu an Vakıf Emeklilik şirketinde DBAdmin - CRM Danışmanı olarak çalışmaktayım. MCP, MCPD, MCSE, MCITP ve MCT sertifikalarına sahibim. Halen aktif olarak bireysel yazılım eğitimleri vermeye devam etmekteyim.

Yorum Yap