1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365

Dynamics 365 Finance and Operations Optimization Advisor Nedir?

Dynamics 365 Finance and Operations Optimization Advisor Nedir?
+ - 0

 

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations Optimization Advisor ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatacağım. Optimization Advisor iş analisti ve danışmanların modül yapılandırmasındaki ve iş verilerindeki sorunların tespitine olanak tanıyan bir araçtır. Optimization Advisor modül yapılandırması için en iyi uygulamaları(Best practices) önerir ve eski veya yanlış kurulum ve iş verilerini belirler ve aksiyon almak için bilgi verir.

Modules > System administration > Workspaces > Optimization Advisor yolunu kullanarak çalışma alanını açıyoruz.


Resim-1

Benim uygulamam demo veri olan bir dev ortamı bu sayede birçok öneri listeleniyor. Yazılımcı olduğum için gözüme çarpan hemen performansla ilgili olan oldu. Deftere nakil performansını arttırmak için toplu iş kullan diyor. More Information’a tıklıyorum.


Resim-2

Burada da bulguya dair ayrıntılar var. Tamam, mantıklı bunu yapalım diyorsanız Take action diyorsunuz.


Resim-3

Size genel muhasebe parametreleri formunu açıyor. Batch transfer rules sekmesinden Transfer mode’u
Scheduled batch seçiyorum. Böylelikle Optimization Advisor’nin bir maddesi ile ilgili aksiyon almış oldum.


Resim-4

Bu yazıda Optimization Advisor nedir ve nasıl kullanılır anlatmaya çalıştım. Güzel bir özellik ancak burada olan tavsiyeleri öncelikle test ortamında denemek lazım. Her parametre sistemde farklı etkilere sahiptir. Bazı ayarlar proje tasarımında bilinçli olarak farklı yapılmış olabilir. Burada yazıyor demek ki kesin doğrudur deyip değiştirmemek lazım.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Optimization Advisor, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap