İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Dynamics 365 Finance and Operations Query Store Kullanımı?

Dynamics 365 Finance and Operations Query Store Kullanımı?

Image00

 

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations geliştirme ortamlarında Query Store nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağım. Query Store özellikle sorgular performans çalışmalarında kullanılır. Sorguların, Query plan‘ların ve çalışma zamanı istatistiklerinin geçmişini saklar. Bu sayede Query plan değişikliği nedeniyle ortaya çıkan sorunları kolay bir şekilde fark edebiliriz. Ayrıca belli planları force edebiliriz. Bu özellik açık olarak gelmiyor öncelikle takip etmek istediğiniz db de bu özelliği açmalısınız. Biz bir geliştirme ortamında bu ayarları yapacağız çünkü canlı ortamda SQL erişimiz yok.

Managment Studio‘yu açıyoruz.


Resim-1

Lokal db ye bağlanıyoruz.


Resim-2

AXDB ye sağ tıklıyoruz ve özellikler penceresini açıyoruz.


Resim-3

Query Store sekmesini açıyoruz. Operation Mode kısmından Read Write‘ı seçiyoruz. Böylelikle Query Store gerekli bilgiyi toplayabilir.

Data Flush kısmındaki değer de toplanan verinin ne sıklıkla diske yazıldığını belirtir. Ben 5 dakika diyorum örneği görebilmek için Default 15 dakikadır.

Statistics Collection Interval kısaca periyod diyebiliriz. Ben 1 saatlik bıraktım.

Max () kısmından Query Store’un ulaşabileceği maksimum boyutu belirler.

Query Store Capture Mode kısmı, Query store‘un hangi sorguları yakalayacağını belirler. Default olarak All gelir. Yani bütün sorgular için yakalar. Auto‘yu seçerseniz sık sorguları yakalar. None’ı seçerseniz hiçbir sorguyu yakalamaz.


Resim-4

Bu tanımlardan sonra veri toplamaya başlayacaktır. Uygulama üzerinden sorun gördüğünüz form veya işlemleri çalıştırabilirsiniz. Ben sadece uygulamayı açtım. Şimdi toplanan bilgilere bakabiliriz.


Resim-5

Uygulamanın çalışma süresince oluşan bütün sorgular var. Maliyetine göre sıralanmış durumda. Ekran üzerinden bu verileri birçok farklı şekilde görebilirsiniz. Planları değiştirebilirsiniz.


Resim-6

Burada Query içeriklerini gösteren bir ekran var.

Resim-7

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations geliştirme ortamlarında Query Store nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağım. Bu özelliği kullanmadan önce Execution Plan’ı iyice anlamakta fayda var. Özellikle X++ yazılımcıları direk SQL ile çok uğraşmadıkları için bu tarafları biraz zayıf kalıyor. Ancak sorguların özellikle performans sorunlarını çözebilmek veya daha baştan performanslı sorgular yazabilmek için bunları iyi kavramak gerekiyor. Query Store size burada baya fayda sağlayacaktır. Kullandıkça sorguları daha bilinçli yazdığınızı göreceksiniz.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle , LCS, Query Store, Microsoft Dynamics 365, , MsDyn365CE, MsDyn365, Power BI, , , Power Virtual Agents, Dynamics 365 nedir, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap